onlineodev.com`u daha etkin ve verimli kullabilmeniz için, yandex.com.tr, bing.com, yahoo.com gibi arama motorlarını kullanmanızı tavsiye etmektedir.
58 kez görüntülendi
Türkçe kategorisinde

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme

tarafından seçilmiş
 
En İyi Cevap

Açıklayıcı anlatım, bir konuyu açıklamak, bilgi vermek veya bir şey öğretmek amacıyla kullanılan bir anlatım biçimidir. Bu anlatım türü, makale, fıkra, eleştiri ve deneme gibi öğretici özellikler gösteren yazı türlerinde sıkça görülür. Açıklayıcı anlatımın temel özellikleri şunlardır:

  • Bilgi Verme: Açıklayıcı anlatım, okuyucuya bir konu hakkında bilgi vermek için kullanılır.
  • Anlaşılır Dil: Açık ve anlaşılır bir dil kullanılır, soyutlamalardan ve kişisellikten kaçınılır.
  • Sanatsal Süslemelerden Kaçınma: Yazar, sanatlı söyleyişlere veya imalı sözlere pek yer vermez.
  • Düşünceyi Geliştirme Yöntemleri: Tanımlama, örnekleme, tanık gösterme ve karşılaştırma gibi düşünceyi geliştirme yöntemlerine başvurulur.

Açıklayıcı anlatım, ansiklopedilerde, ders kitaplarında ve genellikle giriş, gelişme, sonuç bölümlerini içeren klasik paragraflarda kullanılır.

örnek:

Yakup Kadri Karaosmanoğlu edebiyatımızın önde gelen sanatçılarından biridir. Roman, hikâye, anı gibi değişik alanlarda eserler vermiş olan sanatçı daha çok romanları ile tanınmaktadır. Romanlarında önceleri kişisel konuları işleyen sanatçı daha sonra toplumsal konulara yönelmiştir. “Kiralık Konak”ta nesiller arası duygu ve düşünce farklılıklarını işleyen sanatçı, “Yaban” romanında Kurtuluş Savaşı yıllarında köy yaşamını, köylü – aydın çatışmasını işlemiştir.”

Onlineodev.com, ödevlerinizde başarıya ulaşmanız için size destek olur.!

2024 LGS Matematik Soru Çözümleri

...