25 kez görüntülendi
Türkçe kategorisinde 30 86 9
Eşleştiremediğiniz açıklamaya uygun örneği noktalı kutucuğa yazınız. Kişi adları ve soyadları büyük harfle başlar. Belli bir tarih bildiren ay ve gün adları büyük harfle başlar. Kişi adlarından önce ve sonra gelen saygı sözleri, unvanlar, lakaplar, meslek ve rütbe adları büyük harfle başlar. Tarihî olay, çağ ve dönem adları büyük harfle başlar. Yer adları büyük harfle başlar. Ülke ve ulus adları büyük harfle başlar. Cümleye büyük harfle başlanır. Selam size, ey Bursa’nın, Ankara’nın, Konya’nın ... vatan için ölümü şeref bilen evlatları! Haydi bakalım Seyit, kaldır şunu da fotoğrafın çekilsin. Sahte top mermisini sırtladı. Demek ki Çanakkale Zaferi, böyle dürüst yürekli dedelerimizin eseriydi.18 Mart’ta kahraman askerlerimiz büyük bir zafer kazandı. Çanakkale Zaferi, Türk askerinin ruh kudretini gösteren şayanı hayret ve tebrik bir misaldir.

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
7 32 10
  • Kişi adları ve soyadları büyük harfle başlar. --> Haydi bakalım Seyit, kaldır şunu da fotoğrafın çekilsin.
  • Belli bir tarih bildiren ay ve gün adları büyük harfle başlar. --> 18 Mart’ta kahraman askerlerimiz büyük bir zafer kazandı.
  • Tarihî olay, çağ ve dönem adları büyük harfle başlar. --> Çanakkale Zaferi, Türk askerinin ruh kudretini gösteren şayanı hayret ve tebrik bir misaldir.
  • Yer adları büyük harfle başlar. --> Selam size, ey Bursa’nın, Ankara’nın, Konya’nın ... vatan için ölümü şeref bilen evlatları!
  • Ülke ve ulus adları büyük harfle başlar. --> Amcasını ziyaret için Almanya'ya gitti.
  • Cümleye büyük harfle başlanır. --> Sahte top mermisini sırtladı.
...