14 kez görüntülendi
Sosyal Bilgiler kategorisinde  

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
 

Çocuklar bu dünyanın geleceğidir. Bir ülkenin kurtuluşu, dünyaya barışın gelmesi, dostluk ve sevginin tüm dünyaya yayılması ve daha pek çok güzellik çocuklar sayesinde var olacaktır. Hiçbir çocuk kimsesiz değildir. Onlar bir ülkenin, bir ulusun, bir dünyanın çocuklarıdır. Sokakta aç yatan, evsiz barksız bir çocuktan tüm toplum sorumludur. Dünya Çocuk Hakları Günü, çocukların toplum için önemini ve onların sahip olduğu hakların anlaşılmasını, bilinmesini sağlamaya yöneliktir.

Dünya üzerinde şiddet gören, aç, evi barkı olmayan, savaşlarda hayatını kaybeden, istismara uğrayan, eğitim hakkı olmayan, minicik yaşlarında çalıştırılan ve daha pek çok olumsuzluğa maruz kalan pek çok çocuk bulunuyor. Kendilerini savunmaya güçleri yetmeyen çocuklar maalesef kötü niyetli insanların çirkin tavırlarına karşı koyamıyorlar. Halbuki çocuklar ücretsiz eğitim hakkına, insanca yaşamaya, sağlıklı yaşam hakkına, eğlenmeye, dinlenmeye, kültürel aktivitelere, yaşamaya ve gelişmeye (!), kendileri hakkındaki konularda söz hakkına ve daha nice haklara sahiptirler. Dünya Çocuk Hakları Günü bu hakların bilinmesi amacı gütmektedir.

Çocuğa yönelik psikolojik ve fiziki şiddetin son bulması, yeni ve sağlıklı bir nesil yetişmesi açısından büyük önem taşımaktadır. Tüm dünyada iğrenç, insanlığa sığmayan davranışlar çocuklara yapılabiliyor. Neden? Çünkü savunmasızlar! Bütün dünyanın çocuklara “daha fazla” sahip çıkması gerekiyor ki, mutlu çocuklar artsın, işkence gören çocuk kalmasın. Güzel bir dünya için mutlu çocuk şarttır. 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü ne kadar bilinir ve yayılırsa amaçladığı farkındalığa o kadar kısa sürede ulaşacaktır.

Hoş geldiniz, onlineodev.com sizlere sorularınızın diğer kullanıcılarımız tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar.
 1. fahri

  15966 puan

 2. Miyase

  11701 puan

 3. murat

  8389 puan

 4. sevgi

  6924 puan

 5. kemal

  5860 puan

14.0k soru

14.3k cevap

66 yorum

684 kullanıcı

...