11 kez görüntülendi
Türkçe kategorisinde  
tarafından düzenlendi

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
 

Elazığ halk oyunlarından biri olan çayda çıra oyunu, elde tabaklar ve tabaklara konan mumlarla karanlık bir mekanda başlanarak oynanan bir halk oyunudur. Bu oyunun ortaya çıkışında çeşitli efsaneler vardır. Bu efsanelerden biri de şöyledir:

Uluovayı ortadan ayıran Harıngit çayının kıyısında kurulu bir köyde düğün vardır. Bu köyün ileri gelenlerinden birinin oğlu evlenmektedir. Düğün çayın kıyısında yapılmaktadır. Yenilir, içilir, günlerce eğlenilir. Artık düğünün son gecesidir. Eğlence olanca coşkusu ve güzelliği ile devam etmektedir.

Düğün devam ederken aniden ay tutulur. Bu olay pek hayra yorumlanmaz. Düğüne katılanlar bunu uğursuzluk olarak yorumlarlar. Davetliler tedirgin olur. Düğünün neşesi kaçar, coşkusu donar.

Damadın annesi Pembe Hatun bu duruma çok üzülür. Hemen köyün kızlarını alıp eve gider. Evdeki bütün mumları toplar. Odunluktan çıraları alır. Çıraları ve mumları kızların eline verir yakar. Bu şekilde düğün alanına oynaya oynaya giderler. Çalgıcılar hemen bu oyuna uygun bir müzik bulurlar. Davetliler coşar, eğlence devam eder. Böylece çayda çıra oyunu ve melodisi ortaya çıkar.

Bugün Elazığ’da güvey ve gelinin misafirlerin huzuruna çıkartılması ve güvey gezdirilmesi geleneğinin yerine getirilmesi esnasında bu oyun oynanmaktadır.

Hoş geldiniz, onlineodev.com sizlere sorularınızın diğer kullanıcılarımız tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar.
 1. fahri

  15966 puan

 2. Miyase

  11701 puan

 3. murat

  8389 puan

 4. sevgi

  6924 puan

 5. kemal

  5860 puan

14.0k soru

14.3k cevap

66 yorum

684 kullanıcı

...