onlineodev.com`u daha etkin ve verimli kullabilmeniz için, yandex.com.tr, bing.com, yahoo.com gibi arama motorlarını kullanmanızı tavsiye etmektedir.
54 kez görüntülendi
Genel kategorisinde

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme

tarafından seçilmiş
 
En İyi Cevap

Monarşi, bir kişinin devlet başkanı olduğu ve egemenlik hakkını genellikle miras yoluyla aynı aile içinde devrettiği bir yönetim biçimidir. Monarşi kelimesi, Yunanca “monos” (yalnız) ve “arkhein” (yönetmek) kelimelerinden türemiştir. Monarşilerde hükümdar, mutlak, meşruti veya parlamenter olabilir. Mutlak monarşide hükümdar, bütün yetkileri elinde tutar ve kimseye hesap vermez. Meşruti monarşide hükümdar, bir anayasa ile sınırlanır ve yasama organına saygı duyar. Parlamenter monarşide hükümdar, devletin sembolik temsilcisi olur ve yürütme yetkisini bir hükümete bırakır. Monarşi, tarihte çok yaygın bir yönetim biçimi olmuştur. Örneğin, Osmanlı İmparatorluğu, İngiltere Krallığı, Fransa Krallığı, Çin İmparatorluğu gibi devletler monarşi ile yönetilmiştir. Günümüzde ise monarşi yönetimi alt sıralara düşmüş ve çok az sayıda ülkede kalmıştır. Bunlardan bazıları Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, İspanya, İngiltere, Hollanda ve Belçika’dır.

Monarşi İle Yönetilen Ülkeler

1.Avustralya

2.Bahamalar

3.Bahreyn

4.Belçika

5.Belize

6.Bhutan

7.Birleşik Arap Emirlikleri

8.Brunei

9.Büyük Britanya

10.Danimarka

11.Fas

12.Grenada

13.Hollanda

14.İspanya

15.İsveç

16.Jamaika

17.Japonya

18.Kanada

19.Kuveyt

20.Lesotho

21.Lihtenştayn

22.Lüksemburg

23.Monako

24.Malezya

25.Nepal

26.Norveç

27.Papua Yeni Gine

28.Solomon Adaları

29.Suudi Arabistan

30.Svaziland

31.Tonga

32.Umman

33.Ürdün

34.Vatikan

35.Yeni Zelanda

Aslında bir insana yeni bir şey öğretemezsiniz, siz ona yalnız kendi içinde bir şeyler keşfetmesine yardımcı olabilirsiniz. 

-Galileo Galilei
...