43 kez görüntülendi
Matematik kategorisinde  

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
 

ALIŞTIRMALAR

1. 40 tanesi 36 TL olan limonların 1 tanesi kaç TL’dir?

36 / 40 = 9 / 10 = 0,9 TL

2. Bir karışım, 18 litre A maddesinden, 27 litre B maddesinden oluşmuştur. Bu durumda, 1 litre A maddesine karşılık kaç litre B maddesine ihtiyaç vardır?

27/18 = 3/2

Yapılan bir karışım için 18 litre A maddesine karşılık 27 litre B maddesi kullanılmıştır. Bu durumda 1 litre A maddesine ne kadar B maddesinin kullanılması gerektiğini bulmak için bir oran orantı kuralım arkadaşlar. 1 litre A maddesi için gereken B maddesine “x” diyelim.
1.27 = 18. x olur. Buradan da;
x = 27/18
x = 3/2 litre olur. Karışımın hazırlanması için 1 litre A maddesine, 3/2 litre B maddesi kullanılması gereklidir.

3. 6 kg yoğurttan 18 litre ayran yapılabiliyor. Bu durumda;
a. 1 kg yoğurttan kaç litre ayran yapılır? // 18/6 = 3
b. 1 litre ayran yapabilmek için yaklaşık kaç kg yoğurda ihtiyaç vardır? // 6/18 = 1/3

4. 12 litre motorin 62,4 TL olduğuna göre motorinin litre fiyatını bulunuz.

62,4 / 12 = 624 / 120 = 156 / 30 = 78 / 15 = 26 / 5

5. 3 kg limondan 15 litre limonata elde edilebilirse;
a. 1 litre limonata yapabilmek için kaç kg limon gerekir? // 3/15 kg
b. 1 kg limondan kaç litre limonata yapılır? // 15/3 = 5 lt

Hoş geldiniz, onlineodev.com sizlere sorularınızın diğer kullanıcılarımız tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar.
  1. fahri

    15966 puan

  2. Miyase

    11701 puan

  3. murat

    8389 puan

  4. sevgi

    6924 puan

  5. kemal

    5860 puan

14.0k soru

14.3k cevap

66 yorum

684 kullanıcı

...