onlineodev.com`u daha etkin ve verimli kullabilmeniz için, yandex.com.tr, bing.com, yahoo.com gibi arama motorlarını kullanmanızı tavsiye etmektedir.
67 kez görüntülendi
Coğrafya kategorisinde

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme

tarafından seçilmiş
 
En İyi Cevap

Harita, yeryüzünün bütününü veya bir bölümünü kuşbakışı görünüşüne göre küçültülerek çizilen sembolik gösterimdir. Haritayı oluşturan temel unsurlar şunlardır:

  • Harita başlığı: Haritanın hangi amaçla ve hangi konuyu anlatmak için hazırlandığını gösterir. Örneğin, Türkiye’nin İklim Haritası, Türkiye’nin iklim özelliklerini gösteren bir haritadır.
  • Lejant (açıklamalar): Haritalarda kullanılan işaret, sembol, renk ve çizgilerin ne anlama geldiğini açıklayan tablodur. Haritaların kolay anlaşılmasını sağlar. Harita anahtarı da denir.
  • Coğrafi koordinatlar: Haritada gösterilen yerlerin Ekvator ve Greenwich’e göre konumlarını belirten enlem ve boylam çizgileridir. Haritaların ölçeklendirilmesinde ve yön bulmada yardımcı olur.
  • Yön oku: Haritada yönleri (kuzey, güney, doğu, batı) belirten işarettir. Genellikle haritanın sağ üst köşesinde bulunur. Eğer coğrafi koordinatlar kullanılmışsa yön oku kullanılmayabilir.
  • Ölçek: Haritada gösterilen yerlerin gerçek büyüklükleri ile harita üzerindeki büyüklükleri arasındaki oranı gösterir. Ölçek sayesinde haritadaki mesafeleri gerçek mesafelere dönüştürmek mümkündür.
Onlineodev.com, öğrencilerin ödevlerini kolayca yapmalarına ve öğrenmelerine yardımcı olan bir web sitesidir. Onlineodev.com’da, Fen, Matematik, Türkçe, Sosyal Bilgiler, İngilizce gibi pek çok ders için binlerce soru ve cevap bulabilirsiniz.
Title of the document
...