onlineodev.com`u daha etkin ve verimli kullabilmeniz için, yandex.com.tr, bing.com, yahoo.com gibi arama motorlarını kullanmanızı tavsiye etmektedir.
85 kez görüntülendi

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme

tarafından seçilmiş
 
En İyi Cevap
Yukarıdaki görseli inceleyelim. Görsele bakarak Dünya’nın yapısında neler olduğunu söyleyebiliriz?
Cevap
Bulutları görünce dünyamızda hava olduğunu alıyoruz. Bir nehir kenarı, burdanda su olduğunu alıyoruz. İnsanların üzerinde bulunduğu şey yani toprak. Bu durumda dünyamızın yapısında hava, su, toprak bulunduğunu söyleyebiliriz.
Yaşadığımız yer Dünya yüzeyinin bir parçasıdır. Nerede olursak olalım Dünya yüzeyindeki toprağa, kayalara ve taşlara rastlarız. Bazı bölgelerde ise denizleri, gölleri ve akarsuları görebiliriz. Peki, havayı görebilir miyiz? Neden?
Cevap:

Sorumuzun cevabı hayır, çünkü hava, gözümüzle algılayamayacağımız kadar küçük ve şeffaf gaz moleküllerinden oluşur. Bu moleküller, ışığı yansıtmaz veya soğurmaz, bu yüzden havayı renksiz ve görünmez olarak algılarız.

Ancak havanın varlığını başka yollarla anlayabiliriz. Örneğin, rüzgarı hissedebiliriz, çünkü hava hareket ettiğinde cildimize çarpar. Ya da balonu şişirdiğimizde havanın kütlesi ve hacmi olduğunu görebiliriz, çünkü balonun içine giren hava balonun ağırlığını ve boyutunu arttırır. Ayrıca havanın içindeki farklı gazların renkli veya kokulu olması durumunda da havayı fark edebiliriz. Örneğin, karbon monoksit gazı kırmızımsı bir renk verir, hidrojen sülfür gazı ise çürük yumurta gibi kokar.

Aslında bir insana yeni bir şey öğretemezsiniz, siz ona yalnız kendi içinde bir şeyler keşfetmesine yardımcı olabilirsiniz. 

-Galileo Galilei
...