onlineodev.com`u daha etkin ve verimli kullabilmeniz için, yandex.com.tr, bing.com, yahoo.com gibi arama motorlarını kullanmanızı tavsiye etmektedir.
52 kez görüntülendi
Fen Bilimleri kategorisinde

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme

Beslenme alışkanlıklarımızı bir düşünelim.

En çok ne tür yiyeceklerden hoşlanıyoruz?
Cevap
: Genellikle meyve, çikolata, dondurma tarzı yiyeceklerden hoşlanıyorum.

Sağlıklı besleniyor muyuz?
Cevap: 
Evet sağlıklı beslendiğimi düşünüyorum.

Sağlıklı beslenmeye önem veriyor muyuz?
Cevap: 
Evet veriyoruz.

Okula gelirken hazırladığımız beslenme çantamıza koyduğumuz yiyecekleri seçerken nelere dikkat ediyoruz?
Cevap: 
Sağlığım için yararları yiyecekleri seçiyorum.

Öğünlerimizde tükettiğimiz besinleri seçerken nelere dikkat etmeliyiz? Arkadaşlarımızla tartışalım.

Cevap: Sağlığımız için yararlı olan yiyecekleri seçmeliyiz. Abur cuburlardan çokça tüketmemeliyiz. Aşırı baharatlı yiyecekleri fazla tüketmemeliyiz.

Besinlerin tazeliğinin ve doğallığının sağlıklı yaşam için önemini çeşitli kaynaklardan araştıralım. Araştırma sonuçlarını sınıfta arkadaşlarımıza aktaralım.

Canlıların vücutlarında bağışıklık sistemi bulunur. Dışarıdan aldığı besinlerin tazeliği ve doğal olması canlının sağlığını korumasında önemlidir. Sağlıklı yaşam için taze ve doğal besinler tüketerek vücut sağlığı korunmalı, büyüme ve gelişme desteklenmelidir.

Taze olmayan besinlerde mikroorganizmalar türeyerek vücudumuz için zararlı sağlıksız hal alabilir. Besinler tazeliğini kaybettikçe faydaları olan özelliklerini de kaybederler. Besinler taze ve doğal tercih edilerek faydalanılmalıdır. Besinler insan vücudu için önemli olmasına rağmen korunması gerekmektedir. Doğal besinlerin yetiştirilmesi doğasında olduğu gibi olmalıdır. Genetiği değiştirilmiş besinlerin faydaları azalmaktadır. Doğal besinlere herhangi bir ilaçla müdahale edilmediğinden dolayı vücudumuz için faydalıdır.

Örneğin günümüzde karpuz yetiştiriciliğinde genetiği değiştirilmiş tohumlar kullanılır. Kabak aşısı yapılarak karpuzların daha büyük olması sağlanır. Karpuz genetik olarak özelliğinin bir kısmını kaybettiğinden besin değeri de azalır. Kabak ve karpuz genetik özelliklerine sahip karpuz görünümlü meyve ortaya çıkar. Sağlıklı olmak için besinlerin taze ve doğal olarak korunmuş olması gerekmektedir. Vücut sağlığı için yediğimiz ve içtiğimiz yiyeceklere çok dikkat etmeliyiz.

Onlineodev.com, ödevlerinizde başarıya ulaşmanız için size destek olur.!

...