9 kez görüntülendi
Fen Bilimleri kategorisinde  

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
 

Toprağa ekilen tohum, uygun şartlarda çimlenerek yeni bitkiyi oluşturur. Zamanla bitki büyür ve gelişir. Yeni dallar ve yapraklar oluşur, bitkinin boyu uzar. Daha sonra bitki tohum oluşturur. Bu tohum yeni bitkiyi meydana getirir ve bu süreç tekrarlanır. Ağacın üremesini sağlayan tohum ile ağacın diğer kısımlarının genetik yapısı birbirinin aynısı mıdır?
Cevap: Genetik yapısı benzerdir. Çünkü kalıtım yoluyla aynı dna ve genlere sahiptirler. Sadece görünümleri vs değişiklik gösterir.
Başlangıçta çok küçük olan tohum büyük bir ağaca nasıl dönüşür?
 
Cevap: Toprakla buluşan tohum, toprak içindeki nemi soğurur ve yavaş yavaş şişmeye başlar. Eğer tohum uygun bir sıcaklıkla yeterli ölçüde oksijen elde edebilecek durumdaysa büyümeye başlar. Şişmiş haldeki tohum bir süre sonra yarılır ve bir uç verir. Bu uç, kök biçiminde toprağın içine doğru yayılarak gittikçe büyür. Kökün büyümesi, yerçekimi nedeniyle toprağın derinliklerine doğru olur. Büyümekte olan kökler, bir süre sonra tohumdan filizlenmiş olan körpe fidanın toprağa sıkıca bağlanmasını sağlar. Tohumdan, kökler dışında bir başka sürgün daha çıkar ve büyüyerek ağaç gövdesi biçimine dönüşür. Bu sürgün, köklerden farklı olarak yukarı doğru büyür. Gittikçe büyüyerek zamanla yaprak açar. Ağaçlar da tıpkı diğer canlılar gibi gelişmek için besine gereksinim duyarlar.
Hoş geldiniz, onlineodev.com sizlere sorularınızın diğer kullanıcılarımız tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar.
 1. fahri

  15766 puan

 2. Miyase

  11261 puan

 3. murat

  8189 puan

 4. sevgi

  6769 puan

 5. kemal

  5860 puan

13.8k soru

14.1k cevap

66 yorum

682 kullanıcı

...