113 kez görüntülendi
Coğrafya kategorisinde 11 56 8

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
7 31 10
tarafından düzenlendi

Dünyamız Güneş etrafında ve kendi ekseni etrafında dönmektedir. Güneş etrafındaki dönüşümünü 365 gün 6 saatte tamamlamaktadır. Böylece dünya üzerinde 1 yıl oluşmaktadır. Dünyanın güneş etrafında dönmesi sonucu mevsimlerin oluşmaktadır. Ayrıca Dünyanın eksen eğikliği mevsimlerin oluşumundaki temel etkenlerden birisidir.

Her iki yarım kürede mevsimler birbirinin tam tersi olarak yaşanır. Kuzey yarım kürede yaz mevsimi yaşanırken, güney yarım kürede kış mevsimi yaşanmaktadır. Aynı şekilde kuzey yarım kürede ilkbahar mevsimi yaşanırken, güney yarım küre sonbahar mevsimini yaşamaktadır. Böylece dünyanın eksen eğikliği ve yıllık hareketlerine göre dört tane önemli günler oluşmaktadır. Bu günler mevsimlerin başlangıcı olmaktadır. Bu duruma gün dönümü adı verilir. 21 Mart ve 23 Eylül tarihlerine ekinoks tarihleri denmektedir. 21 Aralık ve 21 Haziran tarihlerine ise Solstis adı verilir.

Mevsimlerin oluşmasının başlıca nedenlerinden biriside Dünyanın eksen eğikliğidir. Eksen eğikliği dışında başka nedenlerde bulunmaktadır. Bu nedenler şunlardır:

  • Dünyanın Güneş etrafında dolaşması güneş ışınlarının geliş açısını değiştireceğinden mevsimler oluşur.
  • Dünya üzerinde bir yerin aydınlanma süresi nedenlerden birisidir.
  • Diğer bir neden ise Dünya üzerinde herhangi bir yerin Güneş'ten gelen ısı ve ışık enerjisinin soğurma miktarıdır.
  • Dünya üzerindeki bir yerin denizlere olan uzaklığı mevsimlerin oluşmasında etkendir.
  • Dünyadaki herhangi bir yerin yükselti şekilleri de mevsimlerin oluşmasının nedenlerindendir.
Hoş geldiniz, onlineodev.com sizlere sorularınızın diğer kullanıcılarımız tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar.
...