onlineodev.com`u daha etkin ve verimli kullabilmeniz için, yandex.com.tr, bing.com, yahoo.com gibi arama motorlarını kullanmanızı tavsiye etmektedir.
218 kez görüntülendi
Matematik kategorisinde

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme

ALIŞTIRMALAR

1. Şekilde boyu 540 cm olan bir ağaç ile boyu 180 cm olan bir çocuk verilmiştir. Çocuğun gölgesinin boyu 200 cm ve çoçuk ile ağacın gölgelerinin bitim noktası aynı ise ağacın gölgesinin boyu kaç cm olacağını bulunuz.

2. Bir halıya desen oluşturmak isteyen Ayşe Hanım ilk olarak bir eşkenar üçgen çiziyor. Daha sonra ve her defasında bir önceki adımda çizilen üçgenlerin yanlarına bu üçgenlerin 1/2 oranında benzeri olan iki üçgen çiziyor. 
1. adımdaki üçgenin çevresi 64 br ise 4. adımdaki üçgenlerin çevreleri toplamını bulunuz. 

3. Soldaki kaydırağın oranları kullanılarak sağdaki kaydırak imal edilmiştir. Buna göre sağdaki kaydırağın uzunluğunu bulunuz.

4. 5 basamaklı katlanır merdivenin iki kanadını birbirine bağlayan 3 tane ara parçası vardır. Bu ara parçalar ikinci, üçüncü ve dördüncü basamak hizasındadır. Basamak araları eşit uzunlukta olan bu merdivenin en küçük ara parçasının uzunluğu 30 cm ise diğer iki ara parçasının uzunlukları toplamı kaç cm olacağını bulunuz.

Onlineodev.com, ödevlerinizde başarıya ulaşmanız için size destek olur.!

2024 LGS Matematik Soru Çözümleri

...