13 kez görüntülendi
Fizik kategorisinde  

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
 

9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Meb Yayınları 2. Ünite Madde ve Özellikleri Sayfa 87 Adezyon ve Kohezyon Soruları ve Cevapları 

Cıva damlaları yere düştüğü anda küresel parçacıklar hâlinde dağılırken küresel olan yağmur damlaları yere düşünce şeklini neden kaybeder?

Kohezyon (birbirini tutma), aynı cins atom ya da moleküllerin kendi arasında oluşturduğu çekim kuvveti olarak adlandırılır.
Kohezyon kuvveti, cıva molekülleri arasında, su moleküllerine göre daha büyüktür. Bu nedenle cıva molekülleri yere düşünce küresel parçacıklar halinde dağılırken, yağmur damlaları mevcut şeklini kaybeder.

Ebru sanatında boyaların su yüzeyinde durması ve sudaki boyanın kâğıda yapışmasını sağlayan etki nedir? Suyun teflon kapları ıslatmama sebebi nedir?

Suyun teflon kapları ıslatmama sebebi, su ile teflon kap arasındaki adezyon kuvvetidir.

Birbirleriyle temas eden maddelerin cinsi, adezyon kuvvetinin şiddeti üzerinde etkili olur. Su ile teflon arasındaki adezyon kuvveti düşük olduğu için su teflonu ıslatmaz.

Hoş geldiniz, onlineodev.com sizlere sorularınızın diğer kullanıcılarımız tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar.
...