38 kez görüntülendi
Fizik kategorisinde  

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
 

Bilgisayar kasasında bulunan soğutucu sıcaklığı işlemcinin sıcaklığı artınca soğutucu devreye girerek kasada bulunan sıcaklığı dengeleyerek bilgisayarın rahat çalışmasını sağlar. İlişkisi -> İşlemcinin sıcaklığı artınca -> Soğutucunun da sıcaklığı azaltmaktadır.

Bilgisayar bileşenleri donanımsal olarak kasanın içinde bulunmaktadır. Çevre birimleri ise ekran, klavye olarak donanımsal gereklilik arz eden birimler şeklinde diğer birimlerin bileşimiyle meydana gelmektedir. Bilgisayar kasasında donanım birimlerinin çalışmasını kolaylaştıran sistemler de geliştirilmiştir.

Bilgisayar kasasındaki soğutucunun sıcaklığı ile işlemcinin sıcaklığı arasında bir ilişki bulunmaktadır. Bu ilişki ters orantılı olarak meydana gelmektedir. İşlemcinin sıcaklığı arttıkça bilgisayar kasasındaki sıcaklığın dengelenmesi için soğutucu devreye girmektedir. Soğutucu sıcaklığı artmakta ve işlemcinin sıcaklığı düşmektedir. Böylece bilgisayarın çalışması kolaylaşmakta ve açığa çıkan ısı ile meydana gelen sıcaklık soğutularak sağlıklı bir ortam oluşturulmaktadır.

Hoş geldiniz, onlineodev.com sizlere sorularınızın diğer kullanıcılarımız tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar.

13.9k soru

14.2k cevap

66 yorum

682 kullanıcı

...