onlineodev.com`u daha etkin ve verimli kullabilmeniz için, yandex.com.tr, bing.com, yahoo.com gibi arama motorlarını kullanmanızı tavsiye etmektedir.
136 kez görüntülendi
Coğrafya kategorisinde

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme

tarafından seçilmiş
 
En İyi Cevap

image

Yengeç dönencesi nedir? Yengeç dönencesinde hangi olaylar meydana gelir diye soruyorsunuz. Bu soruların cevaplarını size vermekten memnunum

Yengeç dönencesi, yeryüzünün kuzey yarım küresinde Ekvator’un 23° 27’ kuzeyinden geçtiği varsayılan enlemdir. Bu enlem, yerkürenin 23° 27’ eksen eğikliğine sahip olması nedeniyle oluşur. Yengeç dönencesi, 23° 27’ güney enleminde yer alan Oğlak dönencesinin simetriğidir. Ekvator, Yengeç dönencesi, Oğlak dönencesi, Kuzey Kutup Dairesi ve Güney Kutup Dairesi beş önemli enlemdir.

Yengeç dönencesinde meydana gelen olaylar, güneş ışınlarının bu enleme dik açıyla geldiği zamanlara bağlıdır. Bu zamanlar genellikle 21 Haziran ve 22 Aralık tarihleridir. 21 Haziran’da güneş ışınları 

Yengeç dönencesine dik açıyla gelmesine bağlı olarak şu olaylar meydana gelir:

  • Kuzey yarım kürede yaz mevsimi, güney yarım kürede ise kış mevsimi başlamaktadır.
  • Yengeç dönencesinden kuzeye gidildikçe gündüz süreleri daha fazla uzar. Güneye gidildikçe gece süreleri uzar.
  • Kuzey yarım kürede en uzun gündüz, en kısa gece yaşanır. Bu duruma yaz gündönümü adı verilir. Güney yarım kürede ise bunun tam tersidir.
  • Yengeç dönencesine güneş ışınları dik açıyla geldiği için gölge boyu sıfırdır.

22 Aralık’ta ise güneş ışınları Oğlak dönencesine dik açıyla gelir ve bu durumda da şu olaylar meydana gelir:

  • Kuzey yarım kürede kış mevsimi, güney yarım kürede ise yaz mevsimi başlamaktadır.
  • Yengeç dönencesinden kuzeye gidildikçe gündüz süreleri daha fazla kısar. Güneye gidildikçe gece süreleri uzar.
  • Kuzey yarım kürede en kısa gündüz, en uzun gece yaşanır. Bu duruma kış gündönümü adı verilir. Güney yarım kürede ise bunun tam tersidir.
  • Oğlak dönencesine güneş ışınları dik açıyla geldiği için gölge boyu sıfırdır.

Yengeç dönencesinin üzerinden geçtiği ülkeler, batıdan doğuya (harita üzerinde) sırasıyla; Meksika, Bahamalar, Batı Sahra, Moritanya, Mali, Cezayir, Nijer, Libya, Mısır, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Umman, Hindistan, Bangladeş, Miyanmar, Çin ve Tayvan’dır.

...