37 kez görüntülendi
Coğrafya kategorisinde  

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
 

image Dünya, Güneş etrafında dolanırken aynı zamanda kendi etrafında da döner. Dünya bu hareketleri gerçekleştirirken bir yörüngede dolanır. Dünya bu yörüngede dolanırken dönme ekseni dik bir konumda değil, görselde görüldüğü gibi dönme ekseninde (23 derece 27 dakika) eğimle hareket etmektedir. Bu hareket mevsimlerin oluşumunda etkilidir. Mevsimlerin oluşmasının temel nedeni Dünya`nın Güneş etrafındaki dolanma hareketi ve Dünya`nın dönme eksenindeki eğikliktir.

Mevsimlerin oluşumuna neden olan diğer bir  yardımcı faktör ise yeryüzünün ısıyı soğurma oranıdır.  Çöller Güneş`ten gelen ışınların az bir kısmını yansıtmaktadır, bu yüksek soğurma oranı nedeniyle çöller fazla ısınmaktadır.  Kutuplarda bulunan buz kütleleri ise  Güneş`ten gelen ışınların büyük bir kısmını  yansıttığı için kutuplar daha soğuk olur.

Mevsimlerin oluşumuna neden olan diğer bir  yardımcı faktör ise Dünya'nın Güneş`in çevresindeki yörüngelerinin elips biçiminde olmasıdır. Yıl içinde bazı dönemlerde Güneş`e daha yakın, bazı dönemlerdeyse daha uzak olması çok azda olsa mevsimlerin oluşumuna etki eder.

Mevsim Değişikliklerinin Sonucunda Neler Yaşanır?

 • Bazı canlılar daha sıcak bölgelere göç ederler.
 • Tarım ve hayvancılık üzerinde etkisi vardır.
 • Çiçekler yaz aylarında canlanırlar.

Mevsim Değişiklikleri Olmasaydı Neler Olurdu?

 • Bölgede tek bir iklim görülürdü.
 • Tarım alanındaki faaliyetler etkilenirdi.
 • Sıcağa veya soğuğa bağlı olarak hastalıklar olurdu.
Hoş geldiniz, onlineodev.com sizlere sorularınızın diğer kullanıcılarımız tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar.
 1. fahri

  15966 puan

 2. Miyase

  11851 puan

 3. murat

  8389 puan

 4. sevgi

  6924 puan

 5. kemal

  5860 puan

14.0k soru

14.3k cevap

66 yorum

684 kullanıcı

...