onlineodev.com`u daha etkin ve verimli kullabilmeniz için, yandex.com.tr, bing.com, yahoo.com gibi arama motorlarını kullanmanızı tavsiye etmektedir.
67 kez görüntülendi
Tarih kategorisinde
tarafından düzenlendi

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme

tarafından seçilmiş
 
En İyi Cevap

Mustafa Kemal Atatürk, 1881 yılında Selanik’te doğdu. Babası Ali Rıza Efendi, annesi Zübeyde Hanım’dır. Askeri eğitim aldı ve 1905 yılında Harp Akademisi’nden mezun oldu. Vatan ve Hürriyet Cemiyeti’ni kurdu ve İttihat ve Terakki Cemiyeti’ne katıldı. Trablusgarp Savaşı, Balkan Savaşları ve Birinci Dünya Savaşı’nda çeşitli cephelerde görev yaptı. Çanakkale Savaşı’nda büyük başarılar kazandı ve ulusal kahraman oldu.

Osmanlı İmparatorluğu’nun yenilmesi ve işgale uğraması üzerine Anadolu’ya geçti ve Milli Mücadele’yi başlattı. Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti’ni kurdu ve Heyet-i Temsiliye’nin başkanı oldu. Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni topladı ve ilk başkanı seçildi. Kurtuluş Savaşı’nın başkomutanlığını yaptı ve düşman kuvvetlerini yurttan kovdu.

Cumhuriyet’i ilan etti ve ilk cumhurbaşkanı oldu. Cumhuriyet Halk Partisi’nin genel başkanlığını yaptı. Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunu sağlayan Lozan Antlaşması’nı imzaladı. Devrimler yaptı ve Türkiye’yi çağdaş bir ülke haline getirdi. Atatürk ilke ve inkılâplarını ortaya koydu.

10 Kasım 1938 tarihinde İstanbul’da Dolmabahçe Sarayı’nda hayatını kaybetti. Cenazesi Ankara’da Etnografya Müzesi’ne defnedildi. Daha sonra Anıtkabir’e nakledildi.

Onlineodev.com, ödevlerinizde başarıya ulaşmanız için size destek olur.!

...