onlineodev.com`u daha etkin ve verimli kullabilmeniz için, yandex.com.tr, bing.com, yahoo.com gibi arama motorlarını kullanmanızı tavsiye etmektedir.
176 kez görüntülendi
Tarih kategorisinde

3 Cevaplar

0 beğenilme 0 beğenilmeme

Millî Mücadele, Türk milletinin işgal edilen vatanını savunmak için verdiği topyekün bir savaştır. Bu savaşta kadınlar da erkekler kadar önemli bir rol oynamışlardır. Cephede silah tutan, cephane taşıyan, mitingler düzenleyen, istihbarat sağlayan ve yaralıları tedavi eden kadınlar, Millî Mücadele’nin zaferine büyük katkı sağlamışlardır.

Millî Mücadele’nin kadın kahramanları arasında sayabileceğimiz bazı isimler şunlardır:

  • Halide Edip Adıvar: Edebiyatçı, siyasetçi ve eğitimci olan Halide Edip Adıvar, Millî Mücadele’ye aktif olarak katılmış ve Garp Cephesi’nde Mustafa Kemal’in yanında savaşmıştır. Halide Onbaşı olarak da bilinen Adıvar, Kurtuluş Savaşı’nı romanlarında da anlatmıştır.
  • Fatma Seher Erden (Erzurumlu Kara Fatma): Birinci Dünya Savaşı’nda Kafkas Cephesi’nde savaşmış, eşi Binbaşı Ahmet Bey Sarıkamış’ta şehit olmuştur. 1919’da Mustafa Kemal ile görüşebilmek için Sivas’a gitmiştir. Batı Cephesi’nde Milis Müfreze Komutanlığı yapmıştır.
  • Şerife Bacı: İnebolu’dan Ankara’ya cephane götüren yaşlı kadın ve erkeklerden biridir. Cephane taşırken yolda donarak hayatını kaybetmiştir. Şehit olduğu yerde bir anıt yapılmıştır.
  • Halime Çavuş: Güney Cephesi’nde 9. Tümende gönüllü olarak bir müfrezenin komutanlığını yapmıştır. Osmaniye’de Fransız karargâhına saldırı için görevlendirilen müfreze 1 Temmuz 1920’de harekete geçer. Fakat, bu arada askerlerde bir duraklama meydana gelir. Bunun üzerine, “Ben kadın olduğum halde ayakta duruyorum da, siz erkek olduğunuz halde yerlerde sürünmekten utanmıyor musunuz?” diyerek erkekleri tahrik eden Halime Çavuş karargâhın alındığını göremeden şehit düşer.
  • Kılavuz Hatice: Pozantı’da mücadele etmiştir. 8 Mayıs 1920’de gece Fransız kuvvetlerine Kumcu Veli ile birlikte kılavuzluk ederek, onları Türklerin ateş hattına sokmuştur. Fransızlara, en kritik nokta olan Karboğazı’na sıkıştıklarını ancak gün ışıyınca anlayacaklardır. Bu arada Hatice kaçarak Türk tarafına geçer. Bu şekilde Fransız askerleri esir edilir.

Bu isimler dışında Millî Mücadele’nin kadın kahramanları arasında Nezahat Onbaşı (Nezahat Baysel), Melek Raşit Hanım, Gördesli Makbule, Hafız Selman İzbeli gibi pek çok kadın da bulunmaktadır

0 beğenilme 0 beğenilmeme

Fatma Seher Erden (Erzurumlu Kara Fatma): 1888’de Erzurum’da doğdu. Subay Dervişlerden Ahmet Bey ile evlendiğinde Balkan Savaşı’na katıldı, askerlik hayatını eşi ile birlikte paylaştı.

Kahraman kadın Kurtuluş Savaşı’ndan sonra “üstteğmen” rütbesi ile emekli oldu. Emekli maaşını Kızılay’a bağışladı.

Şerife Bacı: Şerife Bacı, Kurtuluş Savaşı'nda İnebolu'da bulunan cephaneleri Ankara'ya götürülmesinde çocuğu ve kağnısıyla yer alırken kış şartları nedeniyle Aralık 1921'de donarak şehit oldu.

Bugün Kastamonu’da şahsına layık güzel bir anıtı var. Kastamonulular şehit Şerife Bacı’nın adını her yerde yaşatıyorlar.

Hafız Selman İzbeli: Kastamonu Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti Kadınlar Kolu kurucularından ve Kastamonu’da ilk kadın meclisi üyesi, sıkı bir Atatürk hayranı ve kendi deyimiyle bir “Cumhuriyet kadını” idi.

Kurtuluş Savaşı sırasında Kastamonu’ daki kadınları toplamış, asker için çorap, kazak, fanila ördürüp cepheye göndermişti

Halide Onbaşı (Halide Edip Adıvar): 1919′da Sultanahmet Meydanı’ndaki mitingde halkı işgallere karşı uyandırmak için yaptığı etkili konuşma sonrası hakkında tevkif kararı çıktı.

1920′de Anadolu’ya kaçarak Kurtuluş Savaşı’na katıldı.İstanbul Hükümeti tarafından Mustafa Kemal ile birlikte hakkında ölüm kararı verilen altı kişiden biriydi.

Halime Çavuş: Kastamonulu Halime Çavuş, uzun yıllar Halim Çavuş zannedildi. Kurtuluş Savaşı’na giderken erkek kılığına girdi, erkek gibi traş oldu, saçını kazıttı ve kimseye kadın olduğunu söylemeden Türk askerinin arasına karıştı.

Mühimmat taşımada birçok görev yaptı. Düşmanın açtığı ateş sonucu bir ayağı sakat kaldı.

Tayyar Rahmiye: Adanalı Rahmiye Hanım 9.Tümenin 1920 yılında Fransızlar ile yaptığı muharebeye müfrezesiyle katılmıştı. Başlıca görevi, keşif ve cephe gerisinde kundakçılık yapmaktı.

Fransızlara girilen bir çatışmada, ateş hattında kalan iki arkadaşını korumak için ileriye atıldığında şehit olmuştu.

Çete Emir Ayşe: Yunan askeri Aydın’a doğru geldiğinde, kocasından kalan tek hatıra elmas küpelerini bozdurup kendine bir tüfek almış ve Yörük Ali Efe’ye katılmıştı.

Savaş sonrası Atatürk İstasyon Meydanı’nda Çete Emir Ayşe’nin de aralarında bulunduğu kahramanlara İstiklal Madalyası takmıştı.
Gördesli Makbule: 15 Mayıs 1919 tarihinde Yunan ordusunun İzmir'i işgaliyle Batı Anadolu'yu işgale başlaması sonucu 7 Kasım 1921'de kocası Halil Efe ile Türk çetelerine katıldı.
Kocayayla baskınında geri çekilen silah arkadaşlarına cesaret vermek için hızla öne atılınca başından vurularak şehit olmuştur.
Binbaşı Ayşe: Gazi Ayşe Altıntaş, Selanik doğumludur. Eşi Kafkas cephesinde Şehit düşünce milli mücadeleye katılma kararı almıştır.
İstiklal Mücadelesi’ne başından sonuna kadar görev almıştır.Binbaşı Ayşe; ayağında çizmesi,başında kalpak ve subay kılığında gezdi.Askerden her zaman büyük saygı gördü.

 Nezahat Onbaşı (Nezahat Baysel): Eşini yitiren 70. Alay Komutanı Hâfız Hâlid Bey, 8 yaşındaki kızı Nezahat’ı kimseye emanet edemeyip, yanına almıştı. Babasının yanında cepheden cepheye koşmuş, çarpışmalara girmiş ve onbaşı olmuştu.

Nezahat Onbaşı babasıyla birlikte, Geyve Savaşı, Konya İsyanı, Birinci ve İkinci İnönü Savaşları ile Sakarya ve Gediz Muharebelerinde yer almış ve gösterdiği kahramanlıklarla 70. alayın simgesi olmuştu.

0 beğenilme 0 beğenilmeme

tarafından düzenlendi

Tarihin sayfalarında yerini almış bu önemli değerlerimizden hepsini tanıyamasak da, en azından bir kaçını tanımamızda yarar var.

» Halide Edip Adıvar (Halide Onbaşı) 

» Tayyar Rahmiye

» Fatma Seher Erden (Erzurumlu Kara Fatma) 

» Nazife Kadın

» Nezahat Baysel (Nezahat Onbaşı) 

» Gaziantepli Yirik Fatma

» Şerife Bacı 

» Ayşe Hanım

» Halime Çavuş 

» Bitlis Defterdarı’nın Hanımı

» Hafız Selman İzbeli

» Gördesli Makbule

» Hatice Hatun

» Kara Fatma Şimşek

» Çete Emir Ayşe

» Tarsuslu Kara Fatma

» Gördesli Makbule

» Asker Saime Hanım

Onlineodev.com, ödevlerinizde başarıya ulaşmanız için size destek olur.!

2024 LGS Matematik Soru Çözümleri

...