onlineodev.com`u daha etkin ve verimli kullabilmeniz için, yandex.com.tr, bing.com, yahoo.com gibi arama motorlarını kullanmanızı tavsiye etmektedir.
95 kez görüntülendi
Sosyal Bilgiler kategorisinde

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme

tarafından seçilmiş
 
En İyi Cevap
  • Sivil toplum kuruluşları, resmi kurumların dışında kalan ve bunlardan bağımsız olarak çalışan, politik, sosyal, kültürel, hukuki ve çevresel amaçları doğrultusunda lobi çalışmaları, ikna ve eylemlerle çalışan, üyelerini ve çalışanlarını gönüllülük usulüyle alan, kar amacı gütmeyen ve gelirlerini bağışlayan veya üyelik ödemeleri ile sağlayan kuruluşlardır.
  • Sivil toplum kuruluşları, toplumdaki eksiklikleri, sorunları çözmek, çözmeye yardımcı olmak ve faaliyet geçekleştirmek adına kurulmuşlardır. Sivil toplum kuruluşları, oda, sendika, vakıf, dernek, ticari kuruluş, meslek kuruluşu, siyasi parti, sanayi kuruluşu, gençlik derneği gibi farklı türlerde olabilir.
  • Sivil toplum kuruluşlarının faaliyet alanları ise çok geniş ve çeşitlidir. Örneğin, Kızılay kan ihtiyacı başta olmak üzere afetlerde yardım sağlar, TEMA Vakfı erozyonla mücadele eder, AKUT Arama Kurtarma Derneği sel, kaza ve deprem gibi durumlarda kurtarma operasyonları yapar, LÖSEV kan ve lösemi hastası olan çocuklara sağlık ve eğitim yardımı yapar, YEŞİLAY sigara, kumar ve alkol alışkanlıklarının bırakılması yönünde mücadele eder. Bunların dışında da birçok sivil toplum kuruluşu farklı konularda hizmet vermektedir.
  • Sivil toplum kuruluşlarının önemi ise hem bireyler hem de toplum için büyüktür. Sivil toplum kuruluşları, bireylerin kendilerine uygun bir kimlik edinmelerine, toplumla uyumlu olmalarına, gönüllülük bilincini geliştirmelerine, katılımcılık ve demokrasi kültürünü öğrenmelerine katkı sağlar. Toplum için ise sivil toplum kuruluşları, devletin yapamadığı veya yetersiz kaldığı alanlarda hizmet sunar, toplumsal sorunlara çözüm üretir, toplumsal dayanışma ve farkındalık yaratır.

Onlineodev.com, ödevlerinizde başarıya ulaşmanız için size destek olur.!

2024 LGS Matematik Soru Çözümleri

...