onlineodev.com`u daha etkin ve verimli kullabilmeniz için, yandex.com.tr, bing.com, yahoo.com gibi arama motorlarını kullanmanızı tavsiye etmektedir.
45 kez görüntülendi
Coğrafya kategorisinde

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme

tarafından seçilmiş
 
En İyi Cevap

Dünyada görülen iklim tipleri, sıcaklık, basınç, rüzgar, nem ve yağış gibi faktörlere bağlı olarak farklılık gösterir. 

Dünyada görülen iklim tipleri şunlardır:

  • Kutup iklimi: Kutup iklimi soğuk iklimlerden biridir. Her yer buzul ve buzlarla kaplıdır. Yıllık sıcaklık ortalaması 0 derecenin altındadır. Bu nedenle kutup ikliminin olduğu yerlerde bitki örtüsü olmaz. Güneşlenme süresi de birçok iklime göre uzundur fakat dünyanın şeklinden dolayı yıl içinde eğit açılar ile geldiğinden sıcaklığın yükselmesi mümkün olmaz.
  • Tundra iklimi: Soğuk iklimlerden biri de tundra iklimidir. Kutup ikliminin yayıldığı kuşağın arasında görülür. Sıcaklık düşüktür fakat bitki örtüsü vardır. Genelde yoğun bataklıklar görülür. Bunun nedeni se toprağın üzerindeki buz parçalarının sıcak dönemlerde erimesidir. Bitki örtüsünün ismi de tundra bitki örtüsüdür.
  • Okyanus iklimi: Her mevsim yağışlıdır ve genelde karaların batı kısımlarında görülür. Sıcaklık ortalaması 10-15 derece arasındadır. Kışlar ılık, yazlar serin geçer. Yıllık yağış miktarı 1000-2000 mm arasındadır. Bitki örtüsü ılıman geniş yapraklı ormanlardır.
  • Step iklimi: Ilıman iklimlerden biridir. Nemli hava kütlelerinin olmadığı kara kütlelerinin iç bölümlerinde görülür ve bir geçiş iklimidir. Sıcaklık ortalaması 10-20 derece arasındadır. Kışlar soğuk, yazlar sıcak geçer. Yıllık yağış miktarı 250-500 mm arasındadır. Bitki örtüsü bozkırdır.
  • Akdeniz iklimi: Ilıman bir iklimdir ve cephesel yapışlar oluşur. Genelde Akdeniz’e kıyısı olan yerlerde görülür. Sıcaklık ortalaması 15-20 derece arasındadır. Kışlar ılık ve yağışlı, yazlar sıcak ve kurak geçer. Yıllık yağış miktarı 500-1000 mm arasındadır. Bitki örtüsü makidir.
  • Karasal iklim: Ilıman iklimlerden biridir. Karaların iç kesimlerinde görülür. Sıcaklık ortalaması 5-15 derece arasındadır. Kışlar çok soğuk, yazlar çok sıcak geçer. Yıllık yağış miktarı 250-500 mm arasındadır. Bitki örtüsü orman ve bozkırdır.
  • Muson iklimi: Sıcak kuşakta görülür. Sıcaklık ortalaması 20-25 derece arasındadır. Kışlar kurak, yazlar yağışlı geçer. Yıllık yağış miktarı 1000-3000 mm arasındadır. Bitki örtüsü tropikal ormandır.
  • Çöl iklimi: Sıcak kuşakta görülür. Sıcaklık ortalaması 25-30 derece arasındadır. Yağış çok azdır. Yıllık yağış miktarı 250 mm’nin altındadır. Bitki örtüsü çok seyrektir.
  • Savan iklimi: Sıcak kuşakta görülür. Sıcaklık ortalaması 20-25 derece arasındadır. Yazlar sıcak ve yağışlı, kışlar sıcak ve kurak geçer. Yıllık yağış miktarı 500-1000 mm arasındadır. Bitki örtüsü savandır.
  • Ekvatoral iklim: Sıcak kuşakta görülür. Sıcaklık ortalaması 25-30 derece arasındadır. Yıl boyunca sıcak ve yağışlıdır. Yıllık yağış miktarı 2000-4000 mm arasındadır. Bitki örtüsü ekvatoral yağmur ormanıdır.

Onlineodev.com, ödevlerinizde başarıya ulaşmanız için size destek olur.!

2024 LGS Matematik Soru Çözümleri

...