onlineodev.com`u daha etkin ve verimli kullabilmeniz için, yandex.com.tr, bing.com, yahoo.com gibi arama motorlarını kullanmanızı tavsiye etmektedir.
74 kez görüntülendi
Sosyal Bilgiler kategorisinde

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme

tarafından seçilmiş
 
En İyi Cevap

Bu durum sumo güreşinin kuralları ve fizik yasalarıyla ilgilidir. Sumo güreşinde, rakibinizi ringden çıkarmak veya yere düşürmek amacıyla mücadele edersiniz. Güreşçiler, yere ayak tabanı dışında herhangi bir yerleriyle dokunduklarında maçı kaybetmiş olurlar. Güreşçi ne kadar şişman olursa, rakiplerinin onları ringden atması veya yere düşürmesi o kadar zorlaşır. Bu nedenle sumo güreşçileri için şişman olmak bir avantajdır.

Newton’un ikinci hareket kuralına göre, bir cismin hızı, uygulanan kuvvet ile doğru orantılı, cismin kütlesi ile ters orantılıdır. Yani, bir cisim ne kadar ağır olursa, ona uygulanan kuvvetle aynı hızda hareket etmesi için o kadar çok güç gereklidir. Sumo güreşçileri de bu fizik yasasından faydalanarak, rakiplerinin kendilerini yerinden oynatabilmesi için çok fazla güç harcamasını sağlarlar. En şişman sumo güreşçisi 267 kiloydu.

Sumo güreşçileri bu kadar şişman olabilmek için de normal insanların yediğinden çok daha fazla yemek yerler. Güreşçiler günde ortalama 8-9 bin kalori almak zorunda oldukları biliniyor. Alt seviye güreşçiler ise günlük en az 4 bin kalori almak zorundadır. Güreşçilerin en fazla tükettiği yemek, protein bakımından oldukça zengin olan chanko-nabe adlı bir çeşit çorbadır.

Soru da bilgiden doğar, cevap da 

Hz. Mevlana

...