18 kez görüntülendi
Fen Bilimleri kategorisinde  

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
 

Democritus: Öz, maddeyi temsil eder ve onunla her nesne yapılabilir.

John Dalton: Katlı oranlar yasasını bulmuştur. Dalton’un atom kuramına göre elementler, kimyasal bakımdan birbirinin aynı olan atomlar içerirler. Farklı elementlerin atomları birbirinden farklıdır.

John Joseph Thomson: Thomson 1897 yılında elektronu keşfetmiştir. Aslında Thomson atom modelinin en önemli farkını elektron fikri oluşturacaktır. Daha önce atomun en küçük yapı olduğu düşünülmekteydi.

Niels Bohr: Bohr atom modelinde çekirdekte bulunan artı yüklü parçacıkların etrafında dönen negatif yüklerin olduğunu ortaya koymuştur. Bu atom hakkında bilgimize önemli bir katkı sağlamıştır. 

Ernest Rutherford: Rutherford atom modeli, atomun klasik modeldir. Rutherford’un modeli kısaca bir atomun büyük ölçüde boşluk meydana geldiğini, elektronların sabit ve pozitif yüklü bir çekirdeğin etrafında hareket ettiğini söyler. Bu modele göre elektronların hareket edeceği yerleri öngörülebilirdir.

Hoş geldiniz, onlineodev.com sizlere sorularınızın diğer kullanıcılarımız tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar.

14.0k soru

14.3k cevap

66 yorum

684 kullanıcı

...