onlineodev.com`u daha etkin ve verimli kullabilmeniz için, yandex.com.tr, bing.com, yahoo.com gibi arama motorlarını kullanmanızı tavsiye etmektedir.
65 kez görüntülendi
Fen Bilimleri kategorisinde

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme

tarafından seçilmiş
 
En İyi Cevap
Aziz Sancar, Mardin’in Savur ilçesinde, okuma yazma bilmeyen ancak eğitime önem veren bir ailenin yedinci çocuğu olarak dünyaya geldi.
Çeşitli zorluklar içinde okuyarak İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni bitirdi. Hekimlik görevinden sonra bilime katkı yapmak isteyen Aziz Sancar, biyokimya eğitimi almak için TÜBİTAK bursuyla Johns Hopkins (Cans Hapkins) Enstitüsüne gitti.
Sancar, çalışmaları sırasında çeşitli zorluklarla kar- Görsel 1 3• Prof. Dr. Aziz SANCAR şılaştı. Ancak tüm bunlar karşısında pes etmedi ve sabretti. Aziz Sancar, bu zorlukları sabrı ve çalışkanlığı sayesinde yendi.
Sancar, DNA onarımı alanında yaptığı çalışmalarla 2015 yılında Nobel Kimya Ödülü’ne layık görüldü. Sancar’ın kazandığı bu ödül, ülkemiz için büyük bir gurur kaynağı oldu.
Aziz Sancar “Bu ödülü bekliyor muydunuz yoksa ödül size sürpriz mi oldu?” sorusu karşısında “Benim çalışmam Nobel’i hak ediyordu. Eğer Nobel Ödülü bir gün DNA onarımı konusunda verilecekse o ödülü bana verirler diye düşünüyordum.” diye yanıtlıyor. Sancar “Benim için önemli olan, Nobel Ödülü almaktan çok bilime yaptığım katkıdır. Ben her zaman çalışmama ve kendime güvendim. Bana çok güzel eğitim veren kendi memleketimdir. Bana olağanüstü tıp eğitimi verdi ve o eğitim, buradaki başarımın kaynağı oldu.” diyerek kendine
Aziz Sancar’ın hikâyesinde sizi en çok etkileyen nedir?
Aziz Sancar, hangi özellikleri sayesinde başarıya ulaşmıştır?
Cevaplar:

Aziz Sancar’ın hikayesi gerçekten ilham verici. Onun başarıya ulaşmasında etkili olan bazı özellikleri şunlardır:

  1. Azim ve Sabır: Aziz Sancar, zorluklarla karşılaştığında pes etmedi. Çalışmalarına devam etti ve sabrı sayesinde başarıya ulaştı.

  2. Çalışkanlık ve Kendine Güven: Sancar, bilime katkı yapmak istediği için TÜBİTAK bursuyla yurtdışında eğitim almaya karar verdi. Kendine güvendi ve çalışkanlığıyla hedeflerine ulaştı.

  3. Eğitim ve Bilime Katkı: Aziz Sancar, aldığı eğitimle bilime önemli katkılarda bulundu. DNA onarımı alanındaki çalışmaları, Nobel Kimya Ödülü’ne layık görüldü.

Bu özellikler, Aziz Sancar’ın başarısının temelini oluşturuyor. Onun hikayesi, azimle çalışmanın ve kendine güvenmenin ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Ülkemiz için gurur verici bir örnek

Onlineodev.com, ödevlerinizde başarıya ulaşmanız için size destek olur.!

2024 LGS Matematik Soru Çözümleri

...