onlineodev.com`u daha etkin ve verimli kullabilmeniz için, yandex.com.tr, bing.com, yahoo.com gibi arama motorlarını kullanmanızı tavsiye etmektedir.
95 kez görüntülendi
Fizik kategorisinde

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme

Sorunuzun cevabı araç tekerleğinde olur. Araç tekerleğinde, dişli çarklarında olduğundan daha fazla sürtünme kuvveti vardır.

Sürtünme kuvveti, bir cismin hareketine zıt yönde etki eden bir kuvvettir. Sürtünme kuvveti, cismin ve zeminin cinsine, yüzeylerinin pürüzlülüğüne ve aralarındaki temas kuvvetine bağlıdır.

Araç tekerleğinde sürtünme kuvvetinin fazla olmasının nedeni ise, tekerlerin yüzeylerinde küçük çıkıntılar vardır. Bunlar yüzey alanını arttırır ve yol ile daha çok temas sağlanır. Bu da sürtünme kuvvetinin artmasına neden olur. Ayrıca sürtünme kuvvetinin artması aracın yol tutuşu için önemli olduğundan, tekerlerdeki sürtünme kuvveti belirli bir seviyenin üzerinde olması gereklidir.

Dişli çarklarında ise sürtünme kuvvetinin az olmasının nedeni ise, dişliler arasında yağ bulunur. Bunun amacı, dişlilerin hemen yıpranmaması ve daha uzun süre kullanılması içindir. Sürtünme kuvveti olursa çabuk aşınma olur. Dişliler birbirine kenetlenerek hareket ederler.

Onlineodev.com, ödevlerinizde başarıya ulaşmanız için size destek olur.!

2024 LGS Matematik Soru Çözümleri

...