onlineodev.com`u daha etkin ve verimli kullabilmeniz için, yandex.com.tr, bing.com, yahoo.com gibi arama motorlarını kullanmanızı tavsiye etmektedir.
50 kez görüntülendi
Sosyal Bilgiler kategorisinde

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme

tarafından seçilmiş
 
En İyi Cevap
Makale, belirli bir konuda, bir görüşü, bir düşünceyi savunmak ve kanıtlamak için yazılan yazı türüne denir. Makaleler genellikle gazete, dergi veya internet gibi yayın organlarında okuyuculara sunulur. Makalelerin amacı, bir gerçeği açıklamak, bir hipotezi desteklemek veya bir konuda fikir ve tezler ortaya koymaktır. Makalelerin yazılış amacına göre bilimsel makaleler ve gazete makaleleri olmak üzere iki ana çeşidi vardır. Bilimsel makaleler, belli bir bilimsel format ve yöntem izleyerek, nesnel veriler ve kaynaklar kullanarak yazılır. Gazete makaleleri ise, güncel toplumsal ve siyasal konularda yazarın kişisel görüşlerini dile getirdiği yazılardır. Makalelerde ciddi ve anlaşılır bir dil kullanılır ve düşünceyi geliştirme yöntemleri ile desteklenir. Makale türünün Türk edebiyatındaki ilk örneği Şinasi’nin Tercüman-ı Ahval gazetesinde yazdığı Tercüman-ı Ahval Mukaddimesi’dir. 

Aslında bir insana yeni bir şey öğretemezsiniz, siz ona yalnız kendi içinde bir şeyler keşfetmesine yardımcı olabilirsiniz. 

-Galileo Galilei
...