onlineodev.com`u daha etkin ve verimli kullabilmeniz için, yandex.com.tr, bing.com, yahoo.com gibi arama motorlarını kullanmanızı tavsiye etmektedir.
40 kez görüntülendi
Biyoloji kategorisinde

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme

tarafından seçilmiş
 
En İyi Cevap

Bilim insanları, hayvanları klonlamak için çeşitli amaçlarla ilgilenebilirler. Bu amaçlar şunlardır:

  • Nitelikli hayvanların kopyalanması: Hayvan klonlama, nitelikli hayvanların genetik özelliklerini korumak ve çoğaltmak için kullanılabilir. Örneğin, verimli süt üreten veya hastalıklara doğal bağışıklık geliştirmiş bireylerin kopyaları elde edilebilir.
  • Transgenezi mümkün kılmak ve geliştirmek: Transgenez, genetik bilginin bir organizmadan diğerine aktarıldığı bir işlemdir. Transgenik hayvanlar, DNA aktarımı sayesinde bazı genetik özellikleri değiştirilmiş hayvanlardır. Transgenik hayvanlar, genetik araştırmaların ilerlemesine ve genomu daha iyi anlamaya katkıda bulunabilirler.
  • Hastalıklar için yeni tedaviler geliştirmek: Hayvan klonlama, transgenezi sayesinde hastalıklarla mücadele için ilaçlar üretmek veya kök hücreler elde etmek için kullanılabilir. Örneğin, insülin ilacı, büyüme hormonları ve pıhtı önleyen proteinler gen klonlanması ile üretilmiştir. Kök hücreler ise tedavi amaçlı klonlama ile elde edilebilir. Kök hücreler, hasarlı veya hasta hücreleri onarmak veya değiştirmek için kullanılabilir.

Soru da bilgiden doğar, cevap da 

Hz. Mevlana

...