onlineodev.com`u daha etkin ve verimli kullabilmeniz için, yandex.com.tr, bing.com, yahoo.com gibi arama motorlarını kullanmanızı tavsiye etmektedir.
96 kez görüntülendi
Coğrafya kategorisinde

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme

tarafından seçilmiş
 
En İyi Cevap

Mevsimler, Dünya’nın Güneş etrafında dönerken kendi ekseni etrafında da eğik bir şekilde dönmesi sonucu oluşan doğal olaylardır. 

Mevsimlerin oluşmasının başlıca nedenleri şunlardır:

  • Eksen eğikliği: Dünya’nın kendi ekseni etrafında dönmesi sırasında 23,5 derecelik bir açıyla eğik durmasıdır. Bu eğiklik, Dünya’nın yüzeyinde Güneş ışınlarının açısını ve süresini değiştirir. Böylece, yılın farklı zamanlarında Dünya’nın kuzey ve güney yarım küreleri arasında sıcaklık farklılıkları ortaya çıkar. Bu sıcaklık farklılıkları da mevsimleri belirler.
  • Dünya’nın Güneş etrafındaki dönüşü: Dünya’nın Güneş’in çevresinde elips şeklinde bir yörünge izleyerek dönmesidir. Bu dönüş, Dünya’nın Güneş’e olan uzaklığını değiştirir. Dünya, yörüngesinin en yakın noktasında (perihelion) olduğunda kış mevsimi, en uzak noktasında (afelion) olduğunda yaz mevsimi yaşanır. Bu durum, Dünya’nın Güneş’ten aldığı ısı enerjisini etkiler.
  • Gün dönümü ve ekinoks: Dünya’nın Güneş etrafındaki dönüşü sırasında meydana gelen önemli günlerdir. Gün dönümü, kuzey ve güney yarım kürelerden birinin en uzun gündüz veya en uzun geceyi yaşadığı gündür. Ekinoks ise kuzey ve güney yarım kürelerin aynı anda 12 saat gündüz ve 12 saat gece yaşadığı gündür. Gün dönümü ve ekinoks tarihleri, mevsimlerin başlangıcı olarak kabul edilir.
...