10 kez görüntülendi
Sosyal Bilgiler kategorisinde  

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
 

Tüm canlı ve cansız varlıkların denge içerisinde yaşadığı ortama çevre denir. İnsanoğlu çevreyi, doğanın yok edemeyeceği atıklarla kirlettikçe çevre kirliliği artar.
 Çevre kirliliği; su, toprak, hava, ışık, gürültü ve nükleer kirlilik olarak karşımıza çıkmaktadır.
 1. SU KİRLİLİĞİ
 Akarsulara, göllere, denizlere karışan atık sular, kanalizasyon suları, kimyasal atıkların suları, petrol atıkları gibi atıklar sulara karıştığında sularımızı kirletir. Su kirliliği öncelikle suda yaşayan canlılar olmak üzere Dünya üzerindeki tüm canlıların sağlığını doğrudan olumsuz etkiler.
 2. TOPRAK KİRLİLİĞİ
 Toprak, birçok canlının yaşam alanıdır. İnsanlar sanayi atıklarını, pil atıklarını, madensel atıkları, kimyasal ve zehirli atıkları toprağa dökerek toprakların kirlenmesine, topraktaki canlıların ve toprağa dikilen tarım ürünlerinin zehirlenmesine sebep olur. Toprak kirliliği insanları, toprağa dikilen tarım ürünleri sebebiyle dolaylı olarak olumsuz etkiler.
 3. HAVA KİRLİLİĞİ
 Fabrika bacalarından çıkan zehirli gazlar, evlerin bacalarından çıkan zehirli gazlar, araçların egsozlarından doğaya salınan atık ve zehirli gazlar ve orman yangınları hava kirliliğine sebep olur. Hava kirliliği tüm canlıları solunum yapmalarından dolayı doğrudan olumsuz etkileyen bir kirlilik çeşitidir.

Hoş geldiniz, onlineodev.com sizlere sorularınızın diğer kullanıcılarımız tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar.
 1. fahri

  15966 puan

 2. Miyase

  11851 puan

 3. murat

  8389 puan

 4. sevgi

  6924 puan

 5. kemal

  5860 puan

14.0k soru

14.3k cevap

66 yorum

684 kullanıcı

...