onlineodev.com`u daha etkin ve verimli kullabilmeniz için, yandex.com.tr, bing.com, yahoo.com gibi arama motorlarını kullanmanızı tavsiye etmektedir.
79 kez görüntülendi
Tarih kategorisinde

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
tarafından 9 78 369

Turan taktiği, diğer isimleri ile hilal taktiği ya da kurt kapanı olarak da bilinir. Düşmanı çevrelemek ve sonrasında da yok etmek için kullanılan askeri bir taktiktir. Türk savaş birlikleri tarafından yüz yıllardır uygulanan bu taktik, Türk tarihinde önem arz eden birçok savaşta kullanılmıştır.

Turan taktiği nasıl uygulanır?

Turan taktiği için ordunun sağ, sol ve merkez olmak üzere üç konumda olması gerekmektedir. Düşman saldırıya geçtiği zaman merkez konumdaki askerler önce saldırıya geçip sonra geri çekilirler. Bu geri çekilme ile beraber düşman askerler peşlerinden giderken sağ ve sol merkez tarafından çember içine alınır ve düşman askerleri imha edilirler.

Turan taktiği ilk kim kullanmıştır?

Turan taktiğinin ilk kullanımı kesin olarak bilinmemekle birlikte, Türklerin Orta Asya’dan göç etmeye başladıkları dönemden itibaren bu taktiği kullandıkları tahmin edilmektedir. Turan taktiği en iyi şekilde 1071’de Malazgirt Savaşı’nda Selçuklu Sultanı Alp Arslan tarafından kullanılmıştır. Bu savaşta Alp Arslan, Bizans İmparatoru Romanos Diogenes’in ordusunu geri çekilme numarasıyla kandırarak pusuya düşürmüş ve büyük bir zafer kazanmıştır.

Turan taktiği ile kazanılan büyük savaşlar hangileridir?

Turan taktiği ile kazanılan büyük savaşlardan bazıları şunlardır:

  • 1071 Malazgirt Savaşı: Selçuklu Sultanı Alp Arslan, Bizans İmparatoru Romanos Diogenes’in ordusunu turan taktiğiyle bozguna uğratarak Anadolu’nun kapılarını Türklere açmıştır.
  • 1396 Niğbolu Savaşı: Osmanlı Padişahı Yıldırım Bayezid, Haçlı ordusunu turan taktiğiyle kuşatarak büyük bir zafer kazanmış ve Osmanlı’nın Balkanlardaki hakimiyetini pekiştirmiştir.
  • 1526 Mohaç Savaşı: Osmanlı Padişahı Kanuni Sultan Süleyman, Macaristan Kralı II. Lajos’un ordusunu turan taktiğiyle çembere alarak yok etmiş ve Macaristan’ın fethine zemin hazırlamıştır.
  • 1922 Başkomutanlık Meydan Muharebesi: Türk Kurtuluş Savaşı’nın son büyük savaşı olan bu muharebede Türk ordusu, Yunan ordusunu turan taktiğiyle sararak imha etmiş ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna giden yolu açmıştır.
...