onlineodev.com`u daha etkin ve verimli kullabilmeniz için, yandex.com.tr, bing.com, yahoo.com gibi arama motorlarını kullanmanızı tavsiye etmektedir.
117 kez görüntülendi
Coğrafya kategorisinde

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme

tarafından seçilmiş
 
En İyi Cevap

Nüfus piramidi, bir ülke, bölge veya yerin nüfusunun yaş ve cinsiyet dağılımını gösteren grafik bir yöntemdir. Nüfus piramitleri, genellikle yatay eksen üzerinde erkek ve kadın nüfusunu, dikey eksen üzerinde ise yaş gruplarını gösterir. Nüfus piramitleri, bir ülkenin demografik, ekonomik ve sosyal özellikleri hakkında önemli bilgiler verir.

Nüfus piramitleri, şekillerine göre beş ana gruba ayrılabilir. Bunlar:

  • İkizkenar üçgen şeklindeki piramitler: Bu piramitlerin tabanı geniş, üst kısmı dardır. Bu, doğum oranının yüksek, ölüm oranının ve yaşam süresinin düşük olduğunu gösterir. Bu tür piramide sahip olan ülkeler genellikle az gelişmiş veya gelişmekte olan ülkelerdir.
  • Kenarları içe çökük üçgen şeklindeki piramitler: Bu piramitlerin tabanı daralmış, orta kısımları genişlemiştir. Bu, doğum oranının yüksek ama ölüm oranının azaldığını gösterir. Bu tür piramide sahip olan ülkeler gelişmekte olan ülkelerdir.
  • Arı kovanı şeklindeki piramitler: Bu piramitlerin tabanı dar, orta ve üst kısımları geniş ve düzdür. Bu, doğum ve ölüm oranlarının düşük olduğunu gösterir. Bu tür piramide sahip olan ülkeler gelişmiş ülkelerdir.
  • Çan şeklindeki piramitler: Bu piramitlerin tabanı daralmış, orta kısımları genişlemiş, üst kısımları ise belirgindir. Bu, doğum oranının düşük ama son yıllarda artış gösterdiğini gösterir. Bu tür piramide sahip olan ülkeler gelişmiş veya gelişmekte olan ülkelerdir.
  • Asimetrik biçimli piramitler: Bu piramitlerin tabanı çok dar, orta ve üst kısımları ise düzensizdir. Bu, doğum oranının çok düşük olduğunu gösterir. Bu tür piramide sahip olan ülkeler nüfus politikaları uygulayan veya savaş gibi olağanüstü durumlar yaşayan ülkelerdir.

...