onlineodev.com`u daha etkin ve verimli kullabilmeniz için, yandex.com.tr, bing.com, yahoo.com gibi arama motorlarını kullanmanızı tavsiye etmektedir.
49 kez görüntülendi
Sosyal Bilgiler kategorisinde
tarafından yeniden açıldı

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme

tarafından seçilmiş
 
En İyi Cevap

İslamiyet’ten önce Arabistan’ın durumu, kısaca şöyle özetlenebilir:

  • Araplar, millet olmaktan uzak, kabileler halinde yaşayan, birbirleriyle sürekli savaşan, okuma-yazma bilmeyen, insan haklarına saygı duymayan, kadını hor gören, kız çocuklarını diri diri gömen, putlara tapınan bir toplumdu.
  • Araplar, tek Allah inancını unutmuş, Kâbe’yi ve çevresini 360’dan fazla putla doldurmuşlardı. Her kabilenin kendine göre bir putu ve tapınma şekli vardı.
  • Araplar, yılın dört ayında (haram aylar) savaşmaz, bu aylarda büyük panayırlar kurarlardı. Bu panayırlarda şiir yarışmaları, ticaret faaliyetleri ve çeşitli dinlere mensup insanlarla karşılaşırlardı.
  • Araplar, Kureyş kabilesine saygı duyarlardı. Çünkü Kureyşliler, Mekke’nin hakimi, Kâbe’nin koruyucusu ve putların sahibiydiler. Kureyşliler, ticaret yapmak için Suriye ve Irak’a seyahat eder, oradaki yazıları öğrenirlerdi.

Bu durumda Arap yarımadası ve dünya, son peygamberin gelmesine çok ihtiyaç duyuyordu. Çünkü insanlık karanlık bir cehalet içindeydi. Allah’ın rahmeti ve lütfu ile Hz. Muhammed (s.a.v.), insanlığı bu karanlıktan aydınlığa çıkarmak için gönderildi.

...