onlineodev.com`u daha etkin ve verimli kullabilmeniz için, yandex.com.tr, bing.com, yahoo.com gibi arama motorlarını kullanmanızı tavsiye etmektedir.
68 kez görüntülendi
Sosyal Bilgiler kategorisinde

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme

tarafından seçilmiş
 
En İyi Cevap

Haçlı seferleri, 11. yüzyılın sonlarından 13. yüzyılın sonlarına kadar Avrupalı Hristiyanların, Orta Doğu’da Müslümanların elinde bulunan Kutsal Toprakları ele geçirmek için düzenledikleri askeri seferlerdir. Haçlı seferlerinin başlatılmasında hem dini hem de siyasi ve ekonomik nedenler rol oynamıştır. 

Haçlı seferlerinin önemli nedenleri şunlardır:

  • Dini Nedenler: Hristiyanlık, bütün dünyaya yayılmak ve İslamiyet’in yayılmasını engellemek istiyordu. Papa, Haçlı seferlerini, Hristiyanların birlik ve beraberliğini sağlamak, kilisenin otoritesini artırmak ve Kudüs’ü kurtarmak için bir fırsat olarak gördü. Papa, Haçlı seferlerine katılanlara günahlarının affedileceği, cennete gidecekleri ve Tanrı’nın isteğini yerine getirecekleri vaadinde bulundu.
  • Siyasi Nedenler: Avrupa’da feodalite sistemi hakimdi ve birçok derebeyi arasında sürekli çatışmalar yaşanıyordu. Haçlı seferleri, derebeylerinin toprak kazanma, itibar kazanma ve güçlerini genişletme hedeflerine ulaşmak için bir araç olarak kullanıldı. Ayrıca Bizans İmparatorluğu, Anadolu’da Türklerin ilerlemesinden rahatsızdı ve Avrupa’dan yardım istedi.
  • Ekonomik Nedenler: Avrupa’da ticaret gelişmeye başlamıştı ve Doğu Akdeniz ve Orta Doğu üzerinde ticaret ve deniz yollarının kontrolü önem kazanmıştı. Haçlı seferleri, Avrupalı tüccarların bu bölgelere erişim sağlamak, ticareti geliştirmek ve yeni pazarlar bulmak için bir fırsat olarak değerlendirildi. Ayrıca Haçlı seferlerine katılanlar, ganimet elde etme umuduyla hareket ettiler.

Aslında bir insana yeni bir şey öğretemezsiniz, siz ona yalnız kendi içinde bir şeyler keşfetmesine yardımcı olabilirsiniz. 

-Galileo Galilei
...