onlineodev.com`u daha etkin ve verimli kullabilmeniz için, yandex.com.tr, bing.com, yahoo.com gibi arama motorlarını kullanmanızı tavsiye etmektedir.
51 kez görüntülendi
Coğrafya kategorisinde

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme

tarafından seçilmiş
 
En İyi Cevap

Kıtalar, etrafı sularla çevrili olan büyük kara parçalarıdır. Dünyada yedi kıta bulunmaktadır. Bu kıtaların büyükten küçüğe sıralanışı şöyledir:

  • Asya: 44 milyon km² yüzölçümüyle dünyanın en büyük kıtasıdır. Dünya nüfusunun yaklaşık %60’ını barındırır. Çok sayıda ülke, dil, din, kültür ve iklim çeşitliliğine sahiptir.
  • Afrika: 30 milyon km² yüzölçümüyle dünyanın ikinci en büyük kıtasıdır. Dünya nüfusunun yaklaşık %16’sını barındırır. Ekvatora yakın olduğu için sıcak ve kurak bir iklim hakimdir. Zengin bir biyolojik çeşitliliğe ve doğal kaynaklara sahiptir.
  • Kuzey Amerika: 24 milyon km² yüzölçümüyle dünyanın üçüncü en büyük kıtasıdır. Dünya nüfusunun yaklaşık %8’ini barındırır. Kuzeyde Kanada, güneyde Meksika, ortada ABD olmak üzere üç büyük ülkeye ev sahipliği yapar. İklimi kutuplardan tropiklere kadar değişkenlik gösterir.
  • Güney Amerika: 17 milyon km² yüzölçümüyle dünyanın dördüncü en büyük kıtasıdır. Dünya nüfusunun yaklaşık %6’sını barındırır. Güney yarım kürede yer alır ve ekvator çizgisinden geçer. Amazon yağmur ormanları, And dağları ve Atakama çölü gibi önemli doğal yapılar vardır.
  • Antarktika: 14 milyon km² yüzölçümüyle dünyanın beşinci en büyük kıtasıdır. Dünya nüfusunun çok az bir kısmını barındırır. Sadece bilimsel araştırma amaçlı bazı istasyonlar bulunur. Güney kutbuna yakın olduğu için çok soğuk ve buzlu bir iklim hakimdir. Kutup ayısı, penguen, fok gibi hayvanlar yaşar.
  • Avrupa: 10 milyon km² yüzölçümüyle dünyanın altıncı en büyük kıtasıdır. Dünya nüfusunun yaklaşık %10’unu barındırır. Asya ile birlikte Avrasya adı verilen bir kara parçasını oluşturur. Birçok tarihi, kültürel ve siyasi öneme sahip ülke ve şehir vardır.
  • Okyanusya: 9 milyon km² yüzölçümüyle dünyanın en küçük kıtasıdır. Dünya nüfusunun yaklaşık %0,5’ini barındırır. Avustralya, Yeni Zelanda ve Pasifik adalarından oluşur. Tropikal ve ılıman bir iklim hakimdir. Kanguru, koala, emu gibi endemik hayvan türleri vardır.

Soru da bilgiden doğar, cevap da 

Hz. Mevlana

...