onlineodev.com`u daha etkin ve verimli kullabilmeniz için, yandex.com.tr, bing.com, yahoo.com gibi arama motorlarını kullanmanızı tavsiye etmektedir.
57 kez görüntülendi
Coğrafya kategorisinde

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme

tarafından seçilmiş
 
En İyi Cevap

İklim tipleri, bir bölgede uzun süreli olarak gözlenen hava olaylarının ortalamasını ifade eder. İklim tiplerinin dağılışını etkileyen faktörler, bir bölgenin sıcaklık, yağış, basınç, rüzgar, nem gibi iklim öğelerine sahip olmasını belirleyen etmenlerdir. 

İklim tiplerinin dağılışını etkileyen faktörler şunlardır:

  • Enlem: Bir bölgenin ekvatora veya kutuplara olan uzaklığı, güneş ışınlarının geliş açısını ve yeryüzüne düşen enerji miktarını etkiler. Ekvatora yakın bölgelerde güneş ışınları daha dik açıyla gelir ve sıcaklık yüksek olur. Kutuplara yakın bölgelerde ise güneş ışınları daha eğik açıyla gelir ve sıcaklık düşük olur.
  • Yükselti: Bir bölgenin deniz seviyesinden olan yüksekliği, atmosferin yoğunluğunu ve sıcaklığını etkiler. Yükselti arttıkça atmosferin yoğunluğu azalır ve sıcaklık düşer.
  • Kara ve deniz dağılışı: Bir bölgenin kıyıya veya iç kesimlere olan uzaklığı, denizlerin ısıyı depolama ve taşıma özelliğini etkiler. Kıyılarda denizlerin etkisiyle sıcaklık daha ılıman ve değişken olur. İç kesimlerde ise karasallık etkisiyle sıcaklık daha sert ve farklı olur.
  • Yer şekilleri: Bir bölgenin dağlık veya düzlük olması, rüzgarların yönünü ve yağışların dağılışını etkiler. Dağlık bölgelerde rüzgarlar yükselerek soğur ve yağış bırakır. Düzlük bölgelerde ise rüzgarlar alçalarak ısınır ve yağış bırakmaz.
  • Okyanus akıntıları: Okyanus akıntıları, deniz suyunun hareketiyle oluşan sıcak veya soğuk su kütleleridir. Okyanus akıntıları, kıyılardaki iklimi etkiler. Sıcak okyanus akıntıları kıyılarda sıcaklığı arttırırken, soğuk okyanus akıntıları kıyılarda sıcaklığı azaltır.
  • Basınç merkezleri ve rüzgarlar: Basınç merkezleri, havanın yükselmesi veya alçalmasıyla oluşan alçak veya yüksek basınç alanlarıdır. Basınç merkezleri, rüzgarların yönünü ve hızını belirler. Rüzgarlar ise havanın basınç farkından dolayı hareket etmesidir. Rüzgarlar, havanın sıcaklığını, nemini ve yağışını taşırlar.

Onlineodev.com, ödevlerinizde başarıya ulaşmanız için size destek olur.!

2024 LGS Matematik Soru Çözümleri

...