onlineodev.com`u daha etkin ve verimli kullabilmeniz için, yandex.com.tr, bing.com, yahoo.com gibi arama motorlarını kullanmanızı tavsiye etmektedir.
78 kez görüntülendi
Sosyal Bilgiler kategorisinde

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme

tarafından seçilmiş
 
En İyi Cevap
  • Ülkemizde kitle iletişim araçlarının gelişimi, toplumsal ihtiyaçlar ve maddi hayatın üretimi ile yakından ilgilidir.
  • Osmanlı Devleti zamanında, ilk resmi matbaa 1727’de, ilk resmi gazete Takvim-i Vekayi 1831’de, ilk sivil gazete Ceride-i Havadis 1840’ta, ilk telgraf 1855’te kullanılmaya başlanmıştır.
  • Kurtuluş Savaşı ve Türkiye Cumhuriyeti döneminde, Anadolu Ajansı 1920’de, Resmi Gazete 1920’de, İstanbul Radyosu 1927’de, Ankara Radyosu 1927’de, TRT 1964’te, RTÜK 1994’te kurulmuştur.
  • Kitle iletişim kuramları ise, kitle iletişim araçlarının kitleler üzerindeki etkilerini, işlevlerini ve amaçlarını inceleyen bilimsel çalışmalardır. Ana akım ve eleştirisel olmak üzere iki temel yaklaşım vardır. Ana akım yaklaşımı, ticari amaçlı kitle iletişim araştırmalarını konu alır ve toplumsal süreçleri göz ardı eder. Eleştirisel yaklaşım ise, kitle iletişim araçlarının siyasi, ekonomik ve kültürel ilişkilerini ele alır ve toplumsal değişimi savunur.


Aslında bir insana yeni bir şey öğretemezsiniz, siz ona yalnız kendi içinde bir şeyler keşfetmesine yardımcı olabilirsiniz. 

-Galileo Galilei
...