onlineodev.com`u daha etkin ve verimli kullabilmeniz için, yandex.com.tr, bing.com, yahoo.com gibi arama motorlarını kullanmanızı tavsiye etmektedir.
314 kez görüntülendi
Coğrafya kategorisinde
tarafından yeniden açıldı

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme

tarafından seçilmiş
 
En İyi Cevap

Türkiye’de 15 tane yanardağ vardırBunlar, Ege, İç Anadolu, Doğu Anadolu, Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde bulunmaktadırTürkiye’deki en yüksek yanardağ Ağrı Dağı (5137 m), en genç yanardağ ise Kula Volkanları’dırTürkiye’deki yanardağlar şu anda aktif değildir, ancak jeolojik açıdan hala potansiyel bir tehlike taşıdıkları için yakından takip edilmeleri gerekmektedir.

image

Türkiye’de volkanik alanların oluşumu, III. Jeolojik Zaman olan Tersiyer’de yani günümüzden yaklaşık 20 milyon yıl önce başlamıştır. Bu dönemde yerkabuğundaki kırıklardan çıkan lavlar Anadolu’da farklı yer şekilleri oluşturmuştur. Tersiyer başlarından tarihi çağlara kadar belirli aralıklarla devam eden volkanizma sonucu milyonlarca metreküp volkanik malzeme yüzeye yayılmış ve başta Doğu Anadolu’da olmak üzere yer yer 1000 metreden daha kalın volkanik bir kabuk eklenmiştir. Doğu Anadolu’nun yüksek olmasının bir nedeni de kalın volkanik örtünün varlığıdır. Bu dönemde oluşan volkanik dağlar o kadar yüksektir ki, bunlar Türkiye’nin en yüksek dağlarını oluşturmaktadır. Tarihi zamanlara ulaşan volkanik etkinlikler ise Erciyes ve Nemrut volkanında gerçekleşmiştir. Ancak günümüzde Türkiye’de aktif volkan bulunmamaktadır. Bilim adamları, volkanik dağları “tamamen sönmüş” kabul etmenin son derece yanlış olduğu, Türkiye için az da olsa halen risk bulunduğu fikrindedir. Bazı yanardağlarda (Erciyes, Hasan dağı, Büyük ve Küçük Ağrı dağları, Tendürek, Nemrut, Süphan dağları vb.) halen gaz ve buhar çıkışları gözlenmektedir.

Türkiye’deki Volkanik Dağlar Nelerdir?

Volkanik Dağ Adı Bulunduğu Konum Yüksekliği (Metre)
Acıgöl-Nevşehir Nevşehir 1689
Ağrı Dağı Iğdır, Ağrı 5137
Erciyes Dağı Kayseri 3916
Girekol Dağı Van 2145
Göllü Dağ Niğde 2143
Hasan Dağı Aksaray, Niğde 3253
Karaca Dağ Diyarbakır, Mardin, Şanlıurfa 1957
Karadağ Dağı Karaman 2271
Karapınar Düzlüğü Konya 1302
Erzurum-Kars Platosu Erzurum, Kars 3000
Kula Tepeleri Manisa 750
Nemrut Dağı Bitlis 2948
Süphan Dağı Bitlis 4158
Tendürek Dağı Doğu Beyazıt, Çaldıran 3584


Onlineodev.com, ödevlerinizde başarıya ulaşmanız için size destek olur.!

2024 LGS Matematik Soru Çözümleri

...