86 kez görüntülendi
Coğrafya kategorisinde 3 5 10
tarafından yeniden açıldı

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
7 31 10
tarafından seçilmiş
 
En İyi Cevap

Volkanik Dağ veya diğer adıyla Yanardağ; Dünya’nın iç tabakalarında bulunan, yüksek basınç ve yüksek sıcaklıkla erimiş kayaların (yani magmanın) yeryuvarlağının yüzeyinden dışarı püskürerek çıktığı coğrafi yer şekilleridir. Volkanik dağların araştırıldığı bilim dalına “volkanoloji” (yanardağ bilimi) denir. Yanardağ kelimesi Türkçe kaynaklarda ilk olarak 1876 yılında kullanılmıştır. Aynı anlama gelen volkan kelimesi ise Türkçeye Fransızcadan geçmiş, Fransızcaya ise İtalyanca dilinden aktarılmıştır ve kökensel olarak İtalya’da yer alan Vulcano volkanik adası ile ilişkilidir. Adanın ismi ise Roma mitolojisindeki demircilik, ateş ve yanardağ tanrısı Vulcanus‘dan türemiştir. Bazı bilgilere göre 19. yüzyıl sonlarında aynı kökten ortaya çıkmış “burkan” kelimesi ise modern Arap dillerinde yaygındır ve Osmanlıcaya yeni Mısır Arapçasından alınmıştır.

Türkiye’de volkanik alanların oluşumu, III. Jeolojik Zaman olan Tersiyer’de yani günümüzden yaklaşık 20 milyon yıl önce başlamıştır. Bu dönemde yerkabuğundaki kırıklardan çıkan lavlar Anadolu’da farklı yer şekilleri oluşturmuştur. Tersiyer başlarından tarihi çağlara kadar belirli aralıklarla devam eden volkanizma sonucu milyonlarca metreküp volkanik malzeme yüzeye yayılmış ve başta Doğu Anadolu’da olmak üzere yer yer 1000 metreden daha kalın volkanik bir kabuk eklenmiştir. Doğu Anadolu’nun yüksek olmasının bir nedeni de kalın volkanik örtünün varlığıdır. Bu dönemde oluşan volkanik dağlar o kadar yüksektir ki, bunlar Türkiye’nin en yüksek dağlarını oluşturmaktadır. Tarihi zamanlara ulaşan volkanik etkinlikler ise Erciyes ve Nemrut volkanında gerçekleşmiştir. Ancak günümüzde Türkiye’de aktif volkan bulunmamaktadır. Bilim adamları, volkanik dağları “tamamen sönmüş” kabul etmenin son derece yanlış olduğu, Türkiye için az da olsa halen risk bulunduğu fikrindedir. Bazı yanardağlarda (Erciyes, Hasan dağı, Büyük ve Küçük Ağrı dağları, Tendürek, Nemrut, Süphan dağları vb.) halen gaz ve buhar çıkışları gözlenmektedir.

Türkiye’deki Volkanik Dağlar Nelerdir?

Volkanik Dağ Adı Bulunduğu Konum Yüksekliği (Metre)
Acıgöl-Nevşehir Nevşehir 1689
Ağrı Dağı Iğdır, Ağrı 5137
Erciyes Dağı Kayseri 3916
Girekol Dağı Van 2145
Göllü Dağ Niğde 2143
Hasan Dağı Aksaray, Niğde 3253
Karaca Dağ Diyarbakır, Mardin, Şanlıurfa 1957
Karadağ Dağı Karaman 2271
Karapınar Düzlüğü Konya 1302
Erzurum-Kars Platosu Erzurum, Kars 3000
Kula Tepeleri Manisa 750
Nemrut Dağı Bitlis 2948
Süphan Dağı Bitlis 4158
Tendürek Dağı Doğu Beyazıt, Çaldıran 3584
Hoş geldiniz, onlineodev.com sizlere sorularınızın diğer kullanıcılarımız tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar.
...