19 kez görüntülendi
Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi kategorisinde  

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
 
tarafından seçilmiş
 
En İyi Cevap

1)HAYAT:

Allahın Subuti Sıfatlarından birincisi olan Hayat, yüce yaratıcının var olduğunun ve hayatta diri bir şekilde bulunduğundan söz edilmektedir. Fakat Allah'ın hayatı yalnızca kendisine has olmakla birlikte, başka hiçbir varlığın hayatına benzememektedir.

2)İLİM:

İlim, Cenab-ı Hakk'ın tüm şeyleri bildiğinden, sonsuz bir ilim gücüne sahip olduğundan bahsedilmektedir. Yüce yaratıcının ilmi, başka bir varlığın taşıdığı ilme benzememektedir.

3)SEMİ:

Allahın Subuti Sıfatlarından üçüncüsü olan Semi, Allah-ü Teala'nın hiçbir şeyin aracılığı olmaksızın bütün şeyleri işittiğinden söz etmektedir, onun duyması da diğer varlıkların duymamasına benzememekte olup sadece kendisine özeldir.

4)BASAR:

Basar, Cenab-ı Hakk'ın herhangi bir şeye ihtiyacı bulunmaksızın tüm şeyleri görebildiği anlatılmaktadır, zaman ve mekan sınırı olmaksızın bütün şeyleri gören yüce yaratıcının görmesin de benzersizdir.

5)İRADE:

Allahın Subuti Sıfatlarından beşincisi olan İrade, yüce Mevla'nın her şeyi isteme ve dileme gücü bulunmaktadır, sınırsız bir şekilde kendi iradesiyle her an arzu ettiği her şeyi yaratma yetisine sahiptir.

6)KUDRET:

Kudret, Cenab-ı Hakk'ın her şeye ve herkese gücünün fazlasıyla yetebileceğinden, gücünün tüm varlıklar karşısında üstün geldiğinden söz edilmektedir.

7)KELAM:

Allahın Subuti Sıfatlarından yedincisi olan Kelam, yüce yaratıcının herhangi bir ses veya harfe ihtiyacı olmaksızın konuşma yetisinin bulunduğu anlatılmaktadır, Allah'ü Teala'nın söylemesi başka etkenlere bağlı olmamaktadır.

8)TEKVİN:

Tekvin, Cenab-ı Hakk'tan başka bir yaratıcının şimdiye kadar olmadığı ve bundan sonra ise asla gelmeyeceğine yer verilmektedir. Aynı zamanda ondan öte bir yaratıcı asla olmamakla birlikte her şeyi yaratabileceği anlatılmaktadır.

Hoş geldiniz, onlineodev.com sizlere sorularınızın diğer kullanıcılarımız tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar.

14.0k soru

14.3k cevap

66 yorum

684 kullanıcı

...