onlineodev.com`u daha etkin ve verimli kullabilmeniz için, yandex.com.tr, bing.com, yahoo.com gibi arama motorlarını kullanmanızı tavsiye etmektedir.
137 kez görüntülendi
Fen Bilimleri kategorisinde

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme

tarafından seçilmiş
 
En İyi Cevap

Gezegenlerin Güneş’e uzaklıklarını, yakından uzağa doğru şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Merkür: Merkür, Güneş’e en yakın gezegen olarak bilinir. Güneş’e olan ortalama uzaklığı 57 milyon kilometredir. Merkür, Güneş Sistemi’nin en küçük gezegenidir ve katı bir yüzeye sahiptir.
  • Venüs: Venüs, Güneş’e ikinci en yakın gezegen olarak bilinir. Güneş’e olan ortalama uzaklığı 108 milyon kilometredir. Venüs, Dünya’ya boyut ve kütlesi bakımından çok benzerdir, ancak yüzeyi çok sıcak ve atmosferi çok yoğundur.
  • Dünya: Dünya, Güneş’e üçüncü en yakın gezegen olarak bilinir. Güneş’e olan ortalama uzaklığı 150 milyon kilometredir. Dünya, Güneş Sistemi’nin yaşam barındıran tek gezegenidir ve yüzeyinin büyük bir kısmı suyla kaplıdır.
  • Mars: Mars, Güneş’e dördüncü en yakın gezegen olarak bilinir. Güneş’e olan ortalama uzaklığı 228 milyon kilometredir. Mars, kızıl renkli toprağı ve buzlu kutup bölgeleriyle tanınır. Mars’ta su izleri ve eski volkanlar bulunmaktadır.
  • Jüpiter: Jüpiter, Güneş’e beşinci en yakın gezegen olarak bilinir. Güneş’e olan ortalama uzaklığı 778 milyon kilometredir. Jüpiter, Güneş Sistemi’nin en büyük gezegenidir ve gazdan oluşan kalın bir atmosfere sahiptir. Jüpiter’in 79 uydusu vardır.
  • Satürn: Satürn, Güneş’e altıncı en yakın gezegen olarak bilinir. Güneş’e olan ortalama uzaklığı 1,4 milyar kilometredir. Satürn, halkalarıyla ünlü bir gaz devi gezegendir. Satürn’ün 82 uydusu vardır.
  • Uranüs: Uranüs, Güneş’e yedinci en yakın gezegen olarak bilinir. Güneş’e olan ortalama uzaklığı 2,9 milyar kilometredir. Uranüs, buz devi olarak sınıflandırılan bir gaz gezegendir. Uranüs’ün eksen eğimi çok büyüktür ve 27 uydusu vardır.
  • Neptün: Neptün, Güneş’e en uzak gezegen olarak bilinir. Güneş’e olan ortalama uzaklığı 4,5 milyar kilometredir. Neptün, buz devi olarak sınıflandırılan bir gaz gezegendir. Neptün’ün güçlü rüzgarları ve 14 uydusu vardır.
Onlineodev.com, öğrencilerin ödevlerini kolayca yapmalarına ve öğrenmelerine yardımcı olan bir web sitesidir. Onlineodev.com’da, Fen, Matematik, Türkçe, Sosyal Bilgiler, İngilizce gibi pek çok ders için binlerce soru ve cevap bulabilirsiniz.
Title of the document
...