onlineodev.com`u daha etkin ve verimli kullabilmeniz için, yandex.com.tr, bing.com, yahoo.com gibi arama motorlarını kullanmanızı tavsiye etmektedir.
77 kez görüntülendi
Fen Bilimleri kategorisinde

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme

tarafından seçilmiş
 
En İyi Cevap

Uydusu bulunan gezegenlerin isimleri şu şekildedir:

  • Dünya: Dünya’nın tek doğal uydusu Ay’dır. Ay, Dünya’nın çevresinde yaklaşık 27,3 günde bir tam tur atar. Ay, ışık kaynağı değildir, yıldızlardan aldığı ışığı yansıtır.
  • Mars: Mars’ın Deimos ve Phobos adında iki tane uydusu vardır. Bu uydular, Mars’ın çevresinde çok hızlı dönerler. Deimos, Mars’ın çevresinde yaklaşık 30 saatte, Phobos ise yaklaşık 7 saatte bir tam tur atar.
  • Jüpiter: Jüpiter’in 26’sı geçici olmak üzere toplam 79 uydusu bulunur. Bunlar arasında en çok bilinen uydular; IoEuropaGanymede ve Callisto’dur. Bu uydular, Jüpiter’in güçlü yerçekimi ve manyetik alanından etkilenirler. Io, Jüpiter’in çevresinde yaklaşık 1,8 günde, Europa yaklaşık 3,6 günde, Ganymede yaklaşık 7,2 günde ve Callisto yaklaşık 16,7 günde bir tam tur atar.
  • Satürn: Satürn gezegeninin 29’u geçici olmak üzere toplam 82 uydusu vardır. Bunlar arasında en önemlisi Titan’dır. Titan, Satürn’ün çevresinde yaklaşık 16 günde bir tam tur atar. Titan, kendi atmosferine sahip olan tek uydu olarak bilinir.
  • Uranüs: Uranüs’ün 27 adet uydusu bulunur. Bu uyduların isimleri, William Shakespeare ve Alexander Pope’un eserlerinden alınmıştır. En büyük uyduları; TitaniaOberonUmbrielAriel ve Miranda’dır. Bu uydular, Uranüs’ün çevresinde farklı sürelerde dönerler. Titania yaklaşık 8,7 günde, Oberon yaklaşık 13,5 günde, Umbriel yaklaşık 4,1 günde, Ariel yaklaşık 2,5 günde ve Miranda yaklaşık 1,4 günde bir tam tur atar.
  • Neptün: Neptün’ün 14 gezegeni vardır. En büyük uydusu ise Triton’dur. Triton, Neptün’ün çevresinde yaklaşık 5,9 günde bir tam tur atar. Triton, diğer gezegenlerin tersi bir istikamette dönen tek uydu olarak bilinir.

Soru da bilgiden doğar, cevap da 

Hz. Mevlana

...