onlineodev.com`u daha etkin ve verimli kullabilmeniz için, yandex.com.tr, bing.com, yahoo.com gibi arama motorlarını kullanmanızı tavsiye etmektedir.
77 kez görüntülendi
Fen Bilimleri kategorisinde

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme

tarafından seçilmiş
 
En İyi Cevap

Güneş tutulması ve Ay tutulması, Ay’ın, Güneş’in ve Dünya’nın birbirlerine göre konumlarına bağlı olarak meydana gelen gök olaylarıdır. Güneş tutulmasında, Ay, Güneş’in önünden geçerek onu kısmen veya tamamen örter. Bu durumda, Ay, Güneş’ten gelen ışınların bir kısmını veya tamamını engeller ve Dünya üzerinde belli bölgelerde gölge oluşur. Bu bölgelerde bulunan gözlemciler için Güneş tutulmuş olur. Ay tutulmasında ise, Dünya, Güneş ile Ay arasına girerek Ay’ı kendi gölgesiyle kaplar. Bu durumda, Dünya, Güneş’ten gelen ışınların bir kısmını veya tamamını keser ve Ay üzerinde belli bölgelerde gölge oluşur. Bu bölgelerde bulunan gözlemciler için Ay tutulmuş olur.

Güneş tutulması ve Ay tutulması, her zaman aynı anda veya her ay meydana gelmez. Bunun nedeni, Dünya’nın Güneş etrafında ve Ay’ın da Dünya etrafında dolanma yörüngelerinin aynı düzlemde olmayışıdır. Dünya ve Ay, yaklaşık 5 derecelik bir açıyla yörüngelerini yılda en az iki kere kesecek şekilde dolanırlar. Bu yüzden bir yılda en az 2 kere Ay tutulması ve 2 kere de Güneş tutulması gözlemleyebiliriz.

Soru da bilgiden doğar, cevap da 

Hz. Mevlana

...