onlineodev.com`u daha etkin ve verimli kullabilmeniz için, yandex.com.tr, bing.com, yahoo.com gibi arama motorlarını kullanmanızı tavsiye etmektedir.
74 kez görüntülendi
Fen Bilimleri kategorisinde

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme

tarafından seçilmiş
 
En İyi Cevap

Yaşamsal faaliyetleri gerçekleştirebilmemiz için gerekli olan besin ve oksijenin vücudumuzda taşınmasını sağlayan yapılar şunlardır:

  • Kan damarları: Kan damarları, kanı kalpten dokulara ve dokulardan kalbe taşıyan boru şeklindeki yapılar olarak tanımlanabilir. Kan damarları, atardamarlar, toplardamarlar ve kılcal damarlar olmak üzere üç tipte sınıflandırılır. Atardamarlar, oksijen ve besin açısından zengin kanı dokulara taşırken, toplardamarlar dokulardan oksijen ve besin açısından fakir kanı kalbe geri götürür. Kılcal damarlar ise atardamarlarla toplardamarlar arasında bağlantı sağlayan çok ince damarlardır.
  • Akciğerler: Akciğerler, solunum sisteminin bir parçası olan iki süngerimsi organdır. Akciğerler, solunum yoluyla alınan oksijeni kana geçirir ve kandaki karbondioksiti dışarı verir. Akciğerlerde bulunan alveol adı verilen küçük hava kesecikleri, kan ile hava arasında gaz alışverişini sağlar.
  • Kalp: Kalp, dolaşım sisteminin merkezinde yer alan kasılabilen bir organdır. Kalp, kanı vücuttaki her yere pompalamak için görev yapar. Kalp, dört odacıklı bir yapıya sahiptir: sağ kulakçık, sağ karıncık, sol kulakçık ve sol karıncık. Sağ kulakçık ve karıncık, kirli kanı ciğerlere gönderirken, sol kulakçık ve karıncık temiz kanı vücuda dağıtır.
  • Lenf sistemi: Lenf sistemi, vücudumuzdaki sıvıları dolaştırır ve bağışıklık sistemimizi destekler. Lenf sistemi, lenf düğümleri, kemik iliği, dalak ve lenfatik damarlar gibi yapıları içerir. Lenf sistemi, dokularda oluşan fazla sıvının geri alınmasını, enfeksiyonlara karşı savunma hücrelerinin taşınmasını ve yağların sindirim sistemine aktarılmasını sağlar.

Onlineodev.com, ödevlerinizde başarıya ulaşmanız için size destek olur.!

2024 LGS Matematik Soru Çözümleri

...