onlineodev.com`u daha etkin ve verimli kullabilmeniz için, yandex.com.tr, bing.com, yahoo.com gibi arama motorlarını kullanmanızı tavsiye etmektedir.
71 kez görüntülendi
Fen Bilimleri kategorisinde

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme

tarafından seçilmiş
 
En İyi Cevap

Kanın kalpten çıktıktan sonra doku ve organlara geçmesi, sonra tekrar kalbe dönmesi büyük dolaşım adı verilir. Büyük dolaşımda amaç oksijen taşıyan temiz kanı organ ve dokulara götürmek, organ ve dokulardan alınan karbondioksit’i kalbe geri getirmektir. Daha sonra küçük dolaşım devreye girer.

Büyük dolaşım, kalbin sol karıncığından başlar ve sağ kulakçığına kadar devam eder. Sol karıncık, aort adı verilen büyük bir atardamarla bağlıdır. Aort, vücudun her yerine kan taşıyan daha küçük atardamarlara ayrılır. Atardamarlar, kanı dokulara ulaştıran daha ince damarlar olan kılcal damarlara bağlanır. Kılcal damarlarda, kan oksijenini dokulara verir ve karbondioksit’i alır. Kılcal damarlardan sonra, kan toplardamarlar adı verilen daha geniş damarlarla taşınır. Toplardamarlar, kanı kalbin sağ kulakçığına ulaştıran üst ve alt vena kava adlı iki büyük damara bağlanır.

Büyük dolaşımın tamamlanması yaklaşık bir dakika sürer. Büyük dolaşımın ardından, küçük dolaşım başlar. Küçük dolaşımda amaç, karbondioksit taşıyan kirli kanı ciğerlere götürmek, ciğerlerden alınan oksijenli kanı kalbe geri getirmektir.

Onlineodev.com, ödevlerinizde başarıya ulaşmanız için size destek olur.!

2024 LGS Matematik Soru Çözümleri

...