onlineodev.com`u daha etkin ve verimli kullabilmeniz için, yandex.com.tr, bing.com, yahoo.com gibi arama motorlarını kullanmanızı tavsiye etmektedir.
190 kez görüntülendi
Fen Bilimleri kategorisinde

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme

tarafından seçilmiş
 
En İyi Cevap

Küçük bir toplu iğne suya atıldığında batarken tonlarca ağırlığa sahip bir geminin suda yüzebilmesinin nedeni, maddelerin yoğunluk özelliğiyle ilgilidir. Yoğunluk, birim hacimdeki kütle miktarıdır. Formülü şöyledir:

Bir madde ne kadar yoğunsa, suda yüzmek için o kadar fazla kaldırma kuvvetine ihtiyacı vardır. Kaldırma kuvveti, suyun bir cisme uyguladığı yukarı doğru yönelmiş kuvvettir. Bu kuvvet, cismin suyun içinde yer kapladığı hacme eşittir.

Toplu iğne, çok küçük bir hacme ve yüksek bir yoğunluğa sahiptir. Bu nedenle, suyun uyguladığı kaldırma kuvveti, toplu iğnenin ağırlığından daha küçüktür. Bu durumda, toplu iğne suda batmaktadır

Gemi ise, çok büyük bir hacme ve düşük bir yoğunluğa sahiptir. Bu nedenle, suyun uyguladığı kaldırma kuvveti, geminin ağırlığından daha büyüktür. Bu durumda, gemi suda yüzmektedir.

Onlineodev.com, öğrencilerin ödevlerini kolayca yapmalarına ve öğrenmelerine yardımcı olan bir web sitesidir. Onlineodev.com’da, Fen, Matematik, Türkçe, Sosyal Bilgiler, İngilizce gibi pek çok ders için binlerce soru ve cevap bulabilirsiniz.
Title of the document
...