16 kez görüntülendi
Fen Bilimleri kategorisinde  

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
 
1- Yaşadığımız evlerde kömürlü soba kullanıyor isek kömürün yanmasını sağlamalıyız. Kömür iyi yanmadığı zaman CO (Karbonmonoksit) gazı ortaya çıkar. CO gazı havadan ağır olduğu için çabuk çöker bu da yerde yatan kişilerin zehirlenmesine ve ölümlerin yaşanmasına sebep olur.

2- Soba zehirlenmelerini önlemek için gece yatarken sobalara kömür atılmamasına dikkat etmeliyiz. Eğer kömür sobaya atılıcak ise kömürün tamamen yanmasını beklemeliyiz.

3- Doğal gaz kullanılan evlerde ise havalandırma çok önemlidir. Bundan dolayı havalandırma yapabilecek bir ortamın oluşturulması çok önemlidir. Örneğin banyo şofbeni doğalgaz ile çalışıyorsa banyonun geniş ve havalandırması olan bir yer olması çok önemlidir. Bu sayede oluşabilecek zehirlenmelerin önüne geçilebiliriz.

4- Banyo küçük ve havalandırılması zor ise doğalgaz ile çalışan şofben yerine elektrikle çalışan şofben takılmalıdır. Bu sayede zehirlenme riski ortadan kaldırmış oluruz.

5- Alınabilecek diğer bir önlem ise hava da bulunan  gazları uyaran bir aleti evimize taktırabiliriz. Bu sayede havaya karışan zararlı gazları bize uyarı olarak bildirecektir.
Hoş geldiniz, onlineodev.com sizlere sorularınızın diğer kullanıcılarımız tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar.
 1. fahri

  15966 puan

 2. Miyase

  11701 puan

 3. murat

  8389 puan

 4. sevgi

  6924 puan

 5. kemal

  5860 puan

14.0k soru

14.3k cevap

66 yorum

684 kullanıcı

...