14 kez görüntülendi
Fen ve Teknoloji kategorisinde 29 129 8

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
7 32 10

Nanoteknoloji kelimesindeki nano, nanometreden gelmektedir ve nanometre bir ölçü birimidir. Bir metreyi bine (1000) böldüğümüzde bir milimetre elde ederiz. Bir milimetreyi bine (1000) böldüğümüzde ise bir mikron elde ederiz. Bir mikronu bine (1000) böldüğümüzde ise 1 nanometre elde ederiz. Yani 1 nanometre, 1 metrenin milyarda birine ve 1 milimetrenin milyonda birine eşittir. Anlayacağınız üzere 1 nanometre çok çok küçük bir ölçüye karşılık gelmektedir.

Nanoteknoloji ise nano boyutta gerçekleşen ve büyük bir bilimsel alanı kapsayan terimdir. Nanoteknoloji, genel olarak maddeyi atomik boyutuyla kontrol etme amacı ile kullanılır.

Kullanım Alanları Nelerdir?

Nanoteknolojinin kullanım alanı çok geniştir ve her gün daha fazla genişlemektedir. Malzeme bilimi, kimya ve fizik gibi birçok bilim dalında kullanılan nanoteknoloji aynı zamanda tıp alanında da kullanılmaktadır ve bu alanda da çok fayda sağlamaktadır. Nanoteknoloji üretim alanında da çok yararlıdır. Üretimi arttırmaya yarar, ayrıca maliyetleri de azaltır. Ayrıca gelecek içinde insanoğlunun yaşam kalitesinin artması için önemli bir unsur olacaktır. Gıdalarda bile nano malzeme bulunabilmektedir. Oluşum şekli doğal olan nano malzemeler gıdalarda yer almaktadır. Biraların içerdiği karbonhidrat parçaları veya sütte bulunan proteinler buna örnek olarak gösterilebilir. Emülsiyon yapma veya öğütme gibi katı cisimleri parçalayıp küçük parçalar oluşturma veya sıvı cisimlerden damlalar oluşturma amaçlarıyla yapılan işlemler vasıtasıyla gıdalarda nano boyutlu parçacıklar oluşabiliyor. Bu yöntemler uzun zamandır gıda üretiminde kullanılan yöntemlerdir. Ayrıca insan vücudunda gerçekleşen sindirim sürecinde de gıdalar, besin öğelerine ayrışmaları için nano boyuttaki parçalara ayrıştırılmaktadır.

Nanoteknoloji, günümüzde havacılık ve uzay çalışmaları, sağlık ve tıp alanı, savunma sanayisi gibi çok geniş alanlarda kullanılmaktadır. Gündelik hayatımızdaki kullanım alanlarına örnek olarak lens kamera üretimi, nanoteknolojik pil, bazı mp3 çalarlar ve DVD verilebilir.

Nanoteknolojinin günümüzde teknoloji bakımından kullanım alanları kısıtlı olsa da var olan teknolojinin gelişmesiyle oluşacak yakın bir gelecekte çok daha yaygın olarak kullanılacaktır. Bazı ülkelerin ve firmaların bu alana yaptıkları yatırımlar ve arge çalışmaları sayesinde nanoteknolojinin kullanılabilirliğinin daha fazla arttırılacağı ve bu sayede kullanılabilir alanlarının da daha fazla olacağı yorumunda bulunabiliriz. Bu sayede nanoteknolojinin insanoğluna sağlayacağı yararları da artacaktır.

Hoş geldiniz, onlineodev.com sizlere sorularınızın diğer kullanıcılarımız tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar.
...