40 kez görüntülendi
Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi kategorisinde  

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
 
İnsanlar bazen maddi bazen de manevi bir destek ararlar. Muhtaç durumda olan insanlara belli erzak yardımında bulunmamız gerekir. Peygamberimizin bir hadisi de ‘komşusu açken tok yatan bizden değilidir’ diye bir Müslüman  yardıma ihtiyacı  olan insanlara  elinden geldiği kadar yardım etmelidir.

Yardımlaşmak en önemli erdemlerden biridir. Toplumun bir arada, birlik ve beraberlik içinde, barış ve huzur ortamında yaşamasını sağlar. İyilik, güzellik ve hayır işlerinde yarışmak da Müslümanların en önemli özelliklerinden biridir. Bu nedenle toplumda ve aile hayatında yardımlaşma ve paylaşma değerlerinin öğrenilmesi de gerekir.

İnsanlara yardım etmek için sivil toplum kuruluşlarından kapsamlı bir şekilde destek almak mümkündür. Eşya, giyim malzemesi, temizlik malzemesi, bebek ve kadın bakım ürünleri, ev, iş yardımları yardım yapılması gereken öncelikli alanlardır. Savaşlarda mağdur olan, afetlerde muhtaç duruma gelen kimselere de özellikle yardımların çabucak yetiştirilmesi insanlık vazifelerinden biridir.
Hoş geldiniz, onlineodev.com sizlere sorularınızın diğer kullanıcılarımız tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar.
 1. fahri

  15766 puan

 2. Miyase

  11261 puan

 3. murat

  8189 puan

 4. sevgi

  6769 puan

 5. kemal

  5860 puan

13.8k soru

14.1k cevap

66 yorum

682 kullanıcı

...