onlineodev.com`u daha etkin ve verimli kullabilmeniz için, yandex.com.tr, bing.com, yahoo.com gibi arama motorlarını kullanmanızı tavsiye etmektedir.
37 kez görüntülendi
Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi kategorisinde

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme

Mevlana Celaleddin Rumi, 1207 yılında Afganistan’ın Belh şehrinde doğmuştur. Belhi olarak da bilinmektedir. Babasıyla birlikte İran coğrafyası üzerinden Anadolu topraklarına gelmiştir. Celaleddin Belhi olarak bilirken yaşadığı toprakların Rum topraklarına yakın bir coğrafyada yer alması nedeniyle Rumi olarak bilinmektedir.

Anadolu topraklarında İslam’ın yerleşik hale gelmesinde, yaşanmasında ve hayata tatbik edilmesinde önemli bir yere sahiptir. Tasavvuf çalışmalarının yapılmasında, tarikat çalışmalarının gerçekleştirilmesinde Anadolu sathında ilk uygulamaları yapan kişidir. Kendine intisab eden kişilerin muhtedi olmasına vesile olmuştur.

Mevlana, dünyaca ünlü bir alimdir. Kendisine filozof olarak bakılsa da aslında alim bir insandır. İslam’ın temsil planında elinin güçlenmesine vesile olmuştur. Hoşgörüsüyle dünyaca tanınmıştır. Hoşgörü onun hayat tarzı olmuştur.

Selçuklu döneminin en önemli alimlerinden biri olarak şeyhi Şemsi Tebrizi isimli bir zattır. Anadolu üzerinde yapğtığı tasavvuf ve tarikat çalışmalarıyla İslam’a hizmet etmiştir. Mevlana’nın öğretileri günümüzde hala etkisini sürdürmektedir.

İnsanlık için bütün insanlığı kapsayan çalışmalar yapmıştır. Sözünün etkili olmasında samimiyeti ön plana çıkmaktadır. Hoşgörülü olması, İslam’a davet metodu olarak anlaşılabilir. İşin özüne vakıf olmuştur. Bu nedenle İslam’ın Anadolu toprakları üzerinde yoğrulmasını sağlamıştır. Anadolu’nun Anadolu olmasını sağlamıştır.

Mevlana insanlığa nasihatler ederek vefat etmiştir. Vefatı şebi aruz olarak ilan etmiştir. Düğün günü olarak nitelendirilmiştir. 1273 yılında vefat etmiştir.

Onlineodev.com, öğrencilerin ödevlerini kolayca yapmalarına ve öğrenmelerine yardımcı olan bir web sitesidir. Onlineodev.com’da, Fen, Matematik, Türkçe, Sosyal Bilgiler, İngilizce gibi pek çok ders için binlerce soru ve cevap bulabilirsiniz.
Title of the document
...