onlineodev.com`u daha etkin ve verimli kullabilmeniz için, yandex.com.tr, bing.com, yahoo.com gibi arama motorlarını kullanmanızı tavsiye etmektedir.
31 kez görüntülendi
Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi kategorisinde

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme

tarafından seçilmiş
 
En İyi Cevap

Tasavvufun temel amaçları genellikle aşağıdaki gibi sıralanabilir:

  1. Allah’a olan sevgi ve bağlılığı artırmak: Tasavvuf, bireyin Allah’a olan sevgisini ve bağlılığını derinleştirmeyi hedefler.
  2. Manevi potansiyeli gerçekleştirmek: Tasavvuf, bireyin manevi potansiyelini en üst düzeye çıkarmayı amaçlar.
  3. Kişisel gelişim ve özgüven kazanma: Tasavvuf, bireyin kişisel gelişimine katkıda bulunmayı ve özgüvenini artırmayı hedefler.
  4. İç huzura kavuşma: Tasavvuf, bireyin iç huzura ulaşmasına yardımcı olmayı amaçlar.
  5. Ahlaki ve Manevi Değerlerin Yaşanması: Tasavvuf, Allah korkusu, Allah sevgisi, Peygamber sevgisi, ahlaki ve manevi değerlerin yaşanması gibi konuları ele alır.
  6. Dürüst ve Samimi İlişkiler: Tasavvuf, insani ve beşeri ilişkilerin dürüst ve samimi olarak gerçekleştirilmesini hedefler.
  7. Kalp Temizliği ve Güzel Ahlak: Tasavvuf, kalp temizliğini, güzel ahlâkı ve ruh olgunluğunu konu alır.
  8. Müminleri Terbiye Etmek ve Manen Yükseltmek: Tasavvufun bir diğer amacı da müminleri terbiye etmek ve manen yükseltmektir.

Bu amaçlara ulaşmak için tasavvuf, dünyadan çok ahirete önem verir, maddî değerlerden fazla manevi değerlere bağlanmayı teşvik eder, daha nitelikli ve daha çok ibadet etmeyi önerir ve nefsi disiplin altına almayı hedefler.

Aslında bir insana yeni bir şey öğretemezsiniz, siz ona yalnız kendi içinde bir şeyler keşfetmesine yardımcı olabilirsiniz. 

-Galileo Galilei
...