onlineodev.com`u daha etkin ve verimli kullabilmeniz için, yandex.com.tr, bing.com, yahoo.com gibi arama motorlarını kullanmanızı tavsiye etmektedir.
130 kez görüntülendi
Türkçe kategorisinde

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme

tarafından seçilmiş
 
En İyi Cevap

Nezahat Onbaşı, asıl adıyla Nezahat Baysel, Türk Kurtuluş Savaşı’na katılan bir savaş kahramanıdır. Henüz dokuz yaşında bir kız çocuğu iken babası ile birlikte savaşa katılmıştır. Babası 70. Alay Komutanı olan Hafız Halit Bey’dir.

Nezahat Onbaşı, Geyve Savaşı, Konya İsyanı, I. ve II. İnönü Savaşları ile Sakarya ve Gediz muharebelerine katılmıştır. İnönü Savaşı’ndaki katkıları nedeniyle Mustafa Kemal Atatürk’ün takdirini kazanmıştır. 12 yaşında tümen komutanı Ahmet Derviş Paşa tarafından onbaşılığa terfi ettirilmiştir.

TBMM’nin 30 Ocak 1921 tarihli oturumunda verdiği kararla, kendisine İstiklal Madalyası takdim edilmesine kararlaştırılan ilk kişi oldu. Ancak uygulama gecikmiş ve madalya, 2013’te Baysel’in torununun kızı Gizem Ünaldı’ya takdim edilmiştir.

Savaştan sonra babası ile İstanbul’da yaşamış, 1931’de İstiklal Madalyası sahibi genç bir asker olan Yüzbaşı Mehmet Rıfat Bey ile evlenmiştir. Çift, Soyadı Kanunu çıktığında “Baysel” soyadını almış ve iki kız çocuğu sahibi olmuştur.

Nezahat Onbaşı, 24 Eylül 1994 tarihinde hayatını kaybetmiştir.

Soru da bilgiden doğar, cevap da 

Hz. Mevlana

...