onlineodev.com`u daha etkin ve verimli kullabilmeniz için, yandex.com.tr, bing.com, yahoo.com gibi arama motorlarını kullanmanızı tavsiye etmektedir.
116 kez görüntülendi
Türkçe kategorisinde

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme

Doğum tarihi tam olarak bilinmeyen Nezahat Onbaşı’nın 1910’lu yıllarda doğduğu tahmin edilmektedir. Asıl adı Nezahat Baysel olan Kurtuluş Savaşı Kahramanının babası Hafız Halit Bey 70. Alay komutanıydı. Annesi Hediye Hanım’ı 1. Dünya Savaşı yıllarında veremden kaybeden küçük Nezahat Çanakkale Savaşı’nda babası ile birlikte yer aldıktan sonra henüz 9 yaşındayken yine babası ile birlikte Kurtuluş Savaşı’na da katılmıştır. Bu nedenle Nezahat Onbaşı kimdir diye sorulduğunda belki de “cephede büyüyen çocuk” cevabı vermek uygun olacaktır.

1920 yılında asker üniformasını giyen Nezahat Baysel ata binmeyi ve silah kullanmayı öğrenmiştir. Babasının komutasındaki 70. Alay ile birlikte Kurtuluş Savaşı’nda görev almıştır. Küçük Nezahat’e ilk silahını Çerkez Ethem hediye etmiştir. 70. Alayın sembolü haline gelen küçük Nezahat Mustafa Kemal Atatürk’ün ve İsmet İnönü’nün de dikkatini çekmiştir.

Nezahat Baysel onbaşı rütbesine tümen komutanı Ahmet Derviş Paşa tarafından getirilmiştir. Konya Ayaklanması, 1. İnönü Savaşı, 2. İnönü Savaşı, Sakarya Meydan Savaşı ve Gediz Savaşları’na katılmıştır. TBMM tarafından alınan kararla kırmızı şeritli İstiklal Madalyası almaya hak kazanmıştır.

Nezahat Baysel Kurtuluş Savaşı’ndan sonra İstanbul’da babası ile birlikte yaşamıştır. 1931 yılına gelindiğinde Yüzbaşı Mehmet Rıfat Bey ile evlenmiştir. Soyadı Kanunu’ndan sonra “Baysel” soy ismini almışlardır. Eşi 1974 yılında vefat eden Nezahat Baysel; 1994 yılına kadar hayatını devam ettirmiştir. 24 Eylül 1994 tarihinde Gülhane Askeri Tıp Akademisi’nde hayata veda eden Nezahat Baysel’in kabri Karacaahmet Mezarlığı’nda bulunmaktadır.

Onlineodev.com, öğrencilerin ödevlerini kolayca yapmalarına ve öğrenmelerine yardımcı olan bir web sitesidir. Onlineodev.com’da, Fen, Matematik, Türkçe, Sosyal Bilgiler, İngilizce gibi pek çok ders için binlerce soru ve cevap bulabilirsiniz.
Title of the document
...