onlineodev.com`u daha etkin ve verimli kullabilmeniz için, yandex.com.tr, bing.com, yahoo.com gibi arama motorlarını kullanmanızı tavsiye etmektedir.
95 kez görüntülendi
Coğrafya kategorisinde

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme

tarafından seçilmiş
 
En İyi Cevap

Şimşek, elektrik yüklü bulutlar arasında veya bulutlar ile yeryüzü arasında oluşan parlak bir ışık olayıdır. Şimşek çakması, havanın ani ısınması ve genleşmesi sonucu gök gürültüsüne de neden olur. Şimşeklerin çoğu tropikal bölgelerde görülür, çünkü bu bölgelerde sıcak ve nemli hava daha fazladır.

Dünyanın en fazla şimşek çakan yeri, Venezuela’da Catatumbo Nehri’nin Maracaibo Gölü ile birleştiği yerdir. Bu bölgede yılın 260 günü yağmur, fırtına ve şimşekle geçer. Burada gece gökyüzü, binlerce şimşeğin doğal yoldan yarattığı elektriğin etkisiyle dokuz saat boyunca aydınlanır. Başka yerlerde arada bir görülen yaz fırtınaları Ekvatorda yıl boyunca devam eder. Bu bölgede dakikada 28 şimşek çakmasıyla Guinness rekorlar kitabına girmiştir.

Bu bölgenin neden bu kadar şimşek çektiği tam olarak bilinmemektedir. Bazı teorilere göre, yer altındaki petrol yataklarından çıkan metan gazı, gölün üstündeki havanın iletkenliğini artırarak şimşek oluşumuna katkıda bulunmaktadır. Başka bir teoriye göre ise, bölgenin topoğrafik yapısı, dağların etekleri, girintili deniz kıyıları ve rüzgarın esme biçimi, sıcak ve nemli havanın soğuk havayla karşılaşmasına ve şimşekli fırtınaların oluşmasına neden olmaktadır.

Dünyanın en fazla şimşek çakan ikinci yeri ise Orta Afrika’daki Kongo Cumhuriyeti’dir. Burada yılda km kare başına düşen 158 şimşekle Kifuka adlı dağ köyü, dünyanın en fazla şimşek çakan yeri olarak görülüyordu. Fakat son veriler Venezuela’nın Maracaibo Gölü’nü daha fazla şimşek çaktığını göstermiştir.

...