18 kez görüntülendi
Coğrafya kategorisinde  

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
 

Venezuela’da Catatumbo Nehri’nin Maracaibo Gölü ile birleştiği yerde yılın 260 günü yağmur, fırtına ve şimşekle geçiyor. Burada gökyüzü, bazı geceler binlerce şimşeğin faaliyeti sonucu oluşan elektriğin etkisiyle dokuz saat boyunca aydınlanıyor.

Yılda kilometrekare başına düşen 158 şimşekle Kifuka adlı dağ köyü (Kongo Cumhuriyeti), dünyanın en fazla şimşek çakan yeri olarak görülüyordu. Fakat son veriler bunu değiştirdi. Venezuela’daki Maracaibo Gölü’nde bu sayının 250 olduğu tespit edildi ve Guinness Rekorlar Kitabı’na girdi. Bu bölgede ocak ve şubat aylarında dinen fırtınalar, Ekim’de doruğa çıkıyor. Bu dönemde dakikada 28 şimşek görülebiliyor.

Uzmanlar, bu bölgenin neden bu kadar şimşek çektiğini bulmaya çalışıyor. 1960’larda uranyum bakımından zengin kayalıkların buna neden olduğu sanılıyordu. Şimdilerde ise bu durum, yer altındaki petrol yataklarından çıkan metan gazı nedeniyle gölün üstündeki havanın iletkenliğinin artmasına bağlanıyor. Fakat henüz kanıtlanmadığı için genel olarak bölgenin topoğrafik yapısı ve rüzgârın esme biçimi etken olarak görülüyor. Catatumbo şimşekleri 400 km öteden görülecek kadar parlak olabiliyor.

Hoş geldiniz, onlineodev.com sizlere sorularınızın diğer kullanıcılarımız tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar.
 1. fahri

  15966 puan

 2. Miyase

  11851 puan

 3. murat

  8389 puan

 4. sevgi

  6924 puan

 5. kemal

  5860 puan

14.0k soru

14.3k cevap

66 yorum

684 kullanıcı

...